Často kladené otázky

 

Kedy na Bali najviac prší?

Obdobie dažďov je hlavne koncom decembra, v januári a počas februára. Neznamená to však, že prší stále. Počasie je naopak zvyčajne príjemné. Večer sú krátke, tropické lejaky. Môže sa však stať, že niekedy prší celý deň.

 

Môžeme ísť na Bali v zimných mesiacoch?

Áno. Ale berte do úvahy, že občas môže pršať.

 

Je na Bali more po celý rok dostatočne teplé?

More na Bali je celoročne veľmi príjemné a teplé.

 

Chceme na Bali zostať dlhšie ako 1 mesiac, čo máme urobiť?

Zaplaťte pri vstupe do Indonézie za víza jednorázový poplatok 35 USD a pobyt si môžete predĺžiť o ďalší mesiac.

 

Chceme sa na Bali presťahovať a žiť tu dlhšiu dobu, ako s vízami?

Na Bali a v Indonézii sú kancelárie, ktoré Vám za poplatok vybavia predĺženie víz na tak dlhu dobu ako budete potrebovať.

 

Môžem získať pracovné vízum na Bali?

Áno, ale je to nesmierne náročné a nákladné, 99 percent cudzincov na Bali volí pololegálne cesty, ako tu pracovať resp. podnikať. Ak plánujete podnikať v Indonézii vo väčšom merítku, pracovné víza budete určite potrebovať. POZOR, tzv. business víza Vás neoprávňujú na Bali legálne pracovať. Ak Vám to niekto bude tvrdiť, nehovorí pravdu.

 

Čo teda doporučujete?

V prípade, že chcete byť na Bali dlhodobo, preverte si služby niekoľkých migračných agentov. Potom zvoľte toho, ktorý má najviac referencií. V prípade, že budete na Bali bez víza, pripravte sa, že budete za každý deň bez víza platiť pokutu 300 000 IDR za jeden deň.

 

Je kohútiková voda na Bali pitná?

Nie, nie je. Doporučujeme piť jedine balenú vodu.

 

Ako je to s užitkovou vodou na Bali?

Voda z vodovodu je nezávadná, môžete sa ňou sprchovať, čistiť si zuby, ale nie je pitná.

 

Čo mám robiť, keď ma pohryzie opica/pes alebo iné zviera?

Ihneď vyhľadať lekársku pomoc v nemocniciach BIMC alebo Siloam, kde majú očkovacie protilátky proti besnote.

 

Mám si kúpiť repelent už v SR?

Nie, miestne prípravky sú účinejšie, oveľa lacnejšie a navyše pekne voňaju.

 

Kde nájsť lacné letenky na Bali?

Hľadajte špeciálne ponuky na zľavových weboch na letenky, prípadne kontaktujte CK Go2. Špeciálne ponuky sledujeme tiež. Všeobecne najvýhodnejšie je letieť do inej destinácie ako na Bali, napr. Kuala Lumpur, Singapore apod. a odtiaľ preletieť na Bali. Tak môžete zohnať spiatočnú letenku lacnejšie aj o niekoľko desiatok až stoviek eur. Musíte byť však veľmi flexibilný a samostatný.

 

Ktorá letecká spoločnosť je na let na Bali najvhodnejšia?

Najlepší, ale zároveň drahší sú Singapore Airlines. Dobré spojenie ponúka Emirates s jedným prestupom, bohužial cena je opäť vyššia. Slušné ceny ponúka Cathay Pacific, čakajú Vás 2 prestupy (jeden v Európe a druhý v Hong Kongu). Na Bali môžete letieť cez Čínu, pripravte sa ale na to, že v lietadle strávite min. 2 dni a kvalita servisu je nízka.

 

Nezabudnite na podmienky lacných leteniek

Letenky v zľave väčšinou nemôžete nijako meniť, stornovať. Náklady na zmenu cesty tak môžu byť veľmi vysoké.

 

Kde nájsť lacné ubytovanie na Bali?

Ak nie ste náročný, na Bali nájdete ubytovanie aj za 8 - 12 Eur za noc, NEČAKAJTE však luxus, teplú vodu, výhľad na oceán alebo krásne okolie. Cena za slušné ubytovanie na Bali sa počas prudkého rozvoja turizmu zvýšila.

 

Lacné ubytovanie na pláži?

Také ubytovanie sa na Bali hľadá veľmi ťažko. Je možné sa ubytovať v homestay na poloostrove Bukit pri pláži, kvalita je však nízka. Slušné ubytovanie na pláži začína na cca. 40 Eur/noc/izba.

 

Airbnb?

Na Bali je veľký výber vil a izieb na airbnb. Jedná sa o dobrú voľbu, buďte však obozretný s lokalitou. Je tu vysoký previs ponuky nad dopytom a častokrát nízka cena znamená veľkú vzdialenosť od mora alebo iný problém. Cennosti si vždy dávajte do trezora.

 

Je Bali bezpečná destinácia?

Indonézia si uvedomuje, ako je Bali dôležitá destinácia pre ich ekonomiku. Preto je je zvýšený dôraz na bezpečnosť turistov práve v tejto destinácii.

 

A čo večer?

Ak plánujete vyraziť na párty, využite taxi alebo Uber. Nikdy nejazdite na motorke. To platí najmä pre ženy. V poslednej dobe sa množia krádeže kabeliek. Zlodej Vám strhne kabelku za jazdy v noci na motorke a môže sa Vám aj niečo stať.

 

Čo mám robiť, keď mi niekto ukradne telefón alebo peňaženku?

Kontaktujte Váš hotel, pomôžu Vám spojiť sa najlepšie s oddelením polície, ktorá sa stará o turistov. Nechajte si vystaviť potvrdenie od polície, že ste boli okradnutý a potom žiadajte finančné prostriedky od Vašej poisťovne. NIKDY necestujte do zahraničia bez cestovného poistenia.

 

Aké poistenie zvoliť na Bali?

Kvalitné cestovné poistenie, ktoré kryje výdavky za lekára. Doporučujeme svetovo známe poisťovne, ktoré majú rýchle poistné plnenie a zmluvy so všetkými hlavnými nemocnicami na Bali. Doporučujeme tiež poistenie storna zájazdu, prípadne letenky, proti krádeži, strate batožiny a podobne. CK Go2 ponúka kvalitné a cenovo veľmi dostupné poistenie na cesty vrátane poistenia storna od 35 Eur. Pri ceste bez poistenia sa vystavujete obrovskému riziku. Všetky výdavky za ošetrenie musíte platiť na mieste a čiastky sú veľmi vysoké!

 

Koľko hotovosti si mám zobrať do Indonézie?

Záleží na dĺžke Vášho pobytu. Doporučujeme hotovosť 100-200 USD alebo EUR a zároveň využívať výbery z miestnych bankomatov.

 

Fungujú na Bali všetky platobné karty?

Áno. Skontrolujte si však, či máte povolený výber v "cudzých krajinách, konkrétne v oblasti Indonézie".

 

Ako postupovať v zmenárni?

Využívajte zmenárne na letisku, banky alebo reťazec Kuta Exchange. VŽDY si peniaze IHNEĎ sami prepočítajte. Peniaze nemeňte na trhu alebo na podozrivých miestach.

 

Patrí Bali stále medzi lacné destinácie?

Kvalitné jedlo a služby stoja na Bali rovnako alebo trošku viac než na Slovensku. Ak Vám stačí miestne jedlo Nasi goreng, nehľadáte párty každý večer, cestujete na motorke a bývate u miestnych v homestay, potom je Bali lacné. Ak si počas svojej dovolenky chcete dopriať, ceny sú podobné ako na Slovensku.

 

Aký máme mať rozpočet na deň na jedlo?

Raňajky máte väčšinou v cene ubytovania. Slušná kaviareň ponúka ranné menu za cca. 3 Eur na osobu. Obed zoženiete do 4 Eur na osobu, večeru podobne. Alkohol je drahší než na Slovensku. V niektorých reštauráciach platíte extra príplatok za servis, daň atď. Jedná sa o príplatok 10 - 21%.

 

Našli sme veľmi lacné ubytovanie priamo pláži?

Ubytovanie na pláži stojí x-násobne viac, ako štandardné ubytovanie. Asi v tom bude nejaký háčik. Nedoporučujeme po celý čas dovolenky zostávať na jednom mieste a využívať"výhodné ponuky". Pri výletoch strávíte väčšinu času v dopravnej zápche. Zistite si kvalitu pláže a okolia, kde budete ubytovaný.

 

Je indonézske jedlo veľmi pikantné?

Ak nemáte radi pikantné jedlá, nejedzte sambal, miestnu pikantnú omáčku. Pri objednávaní povedzte obsluhe, že chcete nepikantné jedlo - Tidak Pedas.

 

Čomu sa mám v indonézskej kuchyni vyhnúť?

Nejedzte v reštauráciach, kde nikto nie je. Pozor na presmažené jedlo z ulice. Buďte zo začiatku zdržanlivý v používaní pikantných omáčok. Nepite vodu z kohútika.

 

Koľko je štandardné prepitné v reštaurácii?

5-10 percent.

 

Ako spoznám, či reštaurácia účtuje navyše tax a servis tax?

Informáciu musí mať reštaurácia uvedenú v menu, prípadne sa opýtajte čašníka, či sú ceny "plus plus".

 

Je výhodnejšie sa stravovať v reštaurácii alebo si variť sám? Čo all inclusive hotely?

Ceny potravín na Bali v supermarketoch sú veľmi vysoké. Variť sa určite neoplatí. Väčšina indonézskych reštaurácií je veľmi cenovo dostupná. Na Bali je veľmi málo hotelov, ktoré ponúkajú all inclusive programy. Ak aj áno, neočakávajte, že dostanete  kvalitné alkoholické nápoje. Jedla je veľa, ale je štandardizované.

 

Kedy vyraziť na Bali?

Prejdite si naše rady a tipy v sekcii Počasie Bali.

 

Naozaj nemôžem výjsť na ulicu pri sviatkoch Nyepi?

Áno, je to tak, nemôžete. Neskúšajte šťastie a nevychádzajte z vily, prípadne z hotela. Môžete sa dostať do vážnych problémov.

 

Ako vyzerajú smútočné ceremónie Tana Toraja?

Sledovať tieto ceremónie určite nie je pre každého. Dochádza tu k rituálnemu zabíjaniu zvierat.

 

Môžem si Balijcov pri ceremóniach fotiť?

Balijci sú milí a usmievaví. Nemal by to byť problém.

 

Je povolené vstúpiť do balijského chrámu, keď nie som Hindu?

Niektoré chrámy sú otvorené pre turistov, niektoré nie. V prípade, že sa v chráme koná ceremónia, pravdepodobne nebudete vpustení dnu.

 

Ktoré miesto na Bali je najvhodnejšie na kurz jógy?

Ak sa chcete niečo priučiť alebo len hľadáte viacero možností výberu štúdia, skúste Ubud. Je tu najširší výber. Ak chcete byť zároveň pri mori a nejde Vám až toľko o čo najväčší pokrok pri cvičení, zostaňte na juhu, napríklad v Canggu.

 

Ponúka CK Go2 zájazdy s česky hovoriacim inštruktorom jógy?

Áno, pravidelne ponúkame niekoľko jógových zájazdov na Bali a do ďalších destinácií. Najčastejšie sa na našich zájazdoch stretnete s Lili, ktorá má vlastné jógové štúdio v ČR. Jej kurzy sú veľmi obľúbené.

 

Aký typ jógy je na Bali najrozšírenejší?

Na Bali sú populárne všetky typy jógy.

 

Můžu si na Bali udělat kurz jogy a potom zde i učit?

Áno, počítajte však s vyššími náklady na kurz. Najlepšie sú štúdia v Ubude.

 

Nie je jazda na bicykli na Bali nebezpečná?

Záleží, kde budete na bicykli jazdiť. Určite sa nemusíte báť v oblasti Canggu na juhu pri pláži. Veľmi populárne sú jazdy na bicykli na Ubudom, špeciálne z úpätia sopečnej oblasti Kintamani späť do Ubudu. V tomto prípade doporučujeme využiť služby sprievodcu, ktorý pozná cestu medzi ryžovými políčkami.

 

Kde si môžem požičať bicykel na Bali?

V hoteli Vám určite poradia, ponúkajú buď samotný prenájom bicyklov zdarma alebo za cca. 3 USD/deň. Ďalšou možnosťou sú výlety so sprievodcom, kde sa cena pohybuje od 15 USD/deň.

 

Je výstup na sopky fyzicky náročný?

Záleží, na akú sopku sa vydáte. Najľahší je výstup na sopku Batur, ktorý trvá niečo cez hodinu, cesta je stredne náročná. Sopka Agung je oveľa náročnejšia, výstup trvá okolo 3 hodín, cesta je zle značená a strmá.

 

A čo ďalšie sopky?

Výstup na Rinjani na Lomboku trvá dva dni s prenocovaním vo vysokej nadmorskej výške. Na Jáve sa môžete vydať do krátera sopky Kawah Ijen spolu s mužmi ťažiacimi síru alebo na Bromo, kam pohodlne výjdete terénnym vozom. V Indonézii je množstvo sopiek na ktoré je možné vystúpiť. Vždy však doporučujeme sprievodcu.

 

Koľko taký výstup stojí?

Musíte počítať so vstupom do národného parku a s platbou sprievodcovi. Ceny sa pohybujú od 30 Eur na osobu v závislosti na akú sopku chcete vystúpiť.

 

Ktorá sopka, resp. výstup je najkrajší?

Osobne doporučujeme Kawah Ijen na Jáve. Spolu s nosičmi síry sa môžete vydať do vnútra vulkánu sopky, ktorá je v blízkosti Bali. Na Bali určite stojí za to Batur, prípadne náročnejší Agung.

 

Chceme byť na Bali na pláži a do Ubudu vyraziť na 1 deň, stačí to?

Pokiaľ naozaj nemáte čas nazvyš, nedá sa nič robiť. Ale je to veľká škoda. Keď ste na Bali dlhšie ako 10 dní, určite v Ubude zostaňte cez noc, atmosféra je úplne iná než na juhu ostrova. Program v Ubude a okolí je minimálne na 2 až 3 dni. Nezabudnite, že na ceste do a z Ubudu strávite skoro 3 hodiny. Na prehliadku samotného mestečka a jeho okolia Vám potom proste nezostane čas Pokud opravdu nemáte času nazbyt, nedá se nic dělat. Ale je to velká škoda. Když jste na Bali déle než 10 dní určite v Ubudu zůstaňte přes noc, atmosféra je úplně jiná než na jihu ostrova. Program v Ubudu a okolí je minimálně na 2 až 3 dny. Nezapomeňte, že na cestě do a z Ubudu strávíte skoro 3 hodiny. Na prohlídku samotného městečka a jeho okolí vám pak prostě nezbyde čas.

 

Sú kurzy jógy aj pre začiatočníkov alebo len pre pokročilých?

Vyberte si kurz vhodný buď pre začiatočníkov alebo pokročilých. Prvá skúšobná lekcia je väčšinou zdarma.

 

Koľko dní v Ubude doporučujete stráviť?

Optimálne sú dve noci, 3 dni. Budete mať čas na mestečko, jeho okolie a nejakú aktivitu - výstup na sopku Batur, rafting na rieke pri sopke Agung, jazdu na bicykli a podobné. A určite zájdite na nejaké vynikajúce miestne jedlo.

 

Mesto je medzi ryžovými políčkami, máme sa báť komárov, prípadne nimi prenosných chorôb?

Báť sa nemusíte, ale doporučujeme navečer nosiť dlhšie rukávy. Je dobré kúpiť si miestny sprej proti komárom.

 

Je v meste aj niečo iné okrem pamiatok, jógy a dobrých reštaurácií?

Skvelá atmosféra! Ubud je to pravé Bali. V okolí je kúzelná príroda, zelená džungla s riečkami a vodopádmi, ryžové políčka, sopky. A výhľady nikdy neomrzia.

 

Môžem rybárčiť na Bali celoročne, ktorá sezóna je najlepšia?

Áno, koniec jari, prípadne jeseň sú najlepšie pre veľké ryby.

 

Sú nejaké obmedzenia pre dovoz rybárskeho vybavenia na Bali?

Nedoporučujeme voziť so sebou harpúnu, pravdepodobne Vám ju zabavia cestou na Bali, na niektorom z medzinárodných letísk.

 

Doporučujete rybárčiť skôr z brehu alebo z lode?

Určite z lode. Ak si môžete dovoliť loď so sonarom, určite doporučujeme.

 

Ktorý ďalší ostrov okrem Bali doporučujete na rybolov?

Akýkoľvek ostrov v Indonézii.

 

Sú na Bali vhodné miesta na rybolov aj na riekach, prípadne jazerách?

Ryby je možné obmedzene loviť v jazere Kintamani pri sopke Batur.

 

Ponúkate pravidelné zájazdy pre rybárov?

Pre rybárov pripravujeme zájazdy na mieru s možnosťou rybolovu z juhu a severu ostrova.

 

Je jazda na motorke na Bali bezpečná?

Nedoporučujeme požičať si motorku alebo skúter na Bali a sami ostrov prejsť. Doprava je tu veľmi hustá a dopravné pravidlá akoby neexistovali. Ak nemáte dostatok skúseností s jazdou na motorke v Ázii, radšej využite služby šoféra s autom.

 

A čo terénna motorka?

Predpokladáme, že záujemci o jazdu na terénnej motorke už majú skúsenosti s jazdou v teréne. Najlepšie je vydať sa na motocyklový zájazd s miestnym vodičom motorky, ktorý pozná trasu dokonale.

 

Harley Davidson?

Na Bali si môžete požičať Harley Davidson. Väčšinou sa jedná o partiu priateľov, ktorí si požičajú viac strojov a vydajú sa okolo Bali, prípadne na ďalšie ostrovy. Harley Davidson na ceste budí obdiv, preto je jazda na tejto motorke bezpečnejšia, ostatní Vám väčšinou dajú prednosť. Pre väčšiu skupinu je možné zaistiť motorizovaný doprovod polície, ktorá "razí cestu" a zároveň kolónu uzatvára.

 

Ktorý termín je na surfovanie na Bali najlepší?

Na jar a na jeseň nie sú vlny až tak veľké.

 

Musím platiť za surf extra poplatok v lietadle?

Záleží na leteckej spoločnosti. Niektoré berú surf ako štandardnú batožinu, niektoré si pýtajú extra poplatok. Zistite si to teda predtým, než budete kupovať letenku.

 

Je výhodnejšie si surf na Bali požičať, prípadne kúpiť alebo si mám priviezť svoj?

Kto sa chce učiť surfovať, je výhodnejšie si surf požičať alebo kúpiť na Bali. Ceny sú tu relatívne priaznivé.

 

Akú dosku si mám kúpiť, keď som začiatočník?

Typ surfu minimal o veľkosti okolo 7 až 8 stôp. Stačí si kúpiť použitý surf..

 

Sú na Bali žraloky alebo iné nebezpečné zvieratá?

Nebojte sa, žraloky sú v Austrálii.

 

Ako si môžem zaistiť dovolenku pre surferov?

Vyrazte na jednu z českých surferských základní alebo sami na Bali. Na pláži určite nájdete miestneho účiteľa alebo surferský kemp pri pláži. Doporučujeme Canggu, Kuta pre úplných začiatočníkov. Mierne pokročilí môžu skúsiť Bukit.

Sú pláže na Bali tak krásne ako napríklad na Maledivách?

Piesočnaté pláže podobné Maledivám sú len na juhu v oblasti Nusa Dua alebo na ostrovčekoch Gili. Bali nie je len o plážach, ale o návšteve celého ostrova. Na ostatných plážach môžu byť občas väčšie vlny. Niekde je sopečný čierny piesok a na severe kamienky. Panenské pláže na Bali sú, ale nie je ich veľa.

 

Je na Bali kľudné more alebo vlny?

Pláže v niektorých častiach Nusa Dua a v Jimbarane sú kľudné, bez väčších vĺn, medzi hotelmi St Regis a Sofitel. Pláže s prístupom pre verejnosť sú pri hoteli Grand Hayatt v Pirátskej zátoke v Nusa Dua. Všetky pláže na Bali sú prístupné pre verejnosť. Ak však nebývate v hoteli na pláži na Nusa Dua, nemôžete používať hotelové vybavenie - ležadlá, slnečníky atď.. Na ostatných miestach počítajte s vlnami v závislosti na počasí. Súčasne sú pláže ovplyvnené prílivom a odlivom. Na severe Bali vlny nie sú, pláže sú však kamenisté alebo z čierneho piesku.

 

Mám si so sebou vziať topánky na kúpanie alebo je dno piesčité?

Topánky na kúpanie na Bali nebudete potrebovať. Dno je obvykle piesčité alebo s malými kamienkami.

 

Ktoré pláže majú biely piesok?

Pláže na Nusa Dua, Jimbaran, pláže na poloostrove Bukit. Ale pozor, kúpanie tu môže byť nebezpečné z dôvodu väčších vĺn. Kuta, Legian a Semyniak majú biele piesočnaté pláže, je tu ale zvyčajne veľa turistov, hlavne na Kute. Pláže na Gili majú krásny piesok skôr na juhu ostrovov.

 

Nejaké ďalšie rady?

Nezabudnite krém na opaľovanie, slnečník a pitný režim. Niektoré pláže na poloostrove Bukit sú prístupné len počas prílivu. Skvelá pláž je napríklad pri hoteli Hilton Bali Resort na Nusa dua, kam môžete ísť na pláž a nemusíte byť v hoteli ubytovaný.

 

Ako sa na ostrovy dostanem?

Na ostrovy jazdia lode najčastejšie z prístavu Padang Bai, cesta trvá asi 2,5 hod. Môžete tiež vyraziť z prístavu Sanur alebo Serangan, ale cesta sa predĺži ešte o 45 minút. Najkratšia cesta z pevninského Bali je z Amedu a cesta trvá niečo málo cez hodinu. Ostrovy sa nachádzajú tesne vedľa Lomboku a najrýchlešie a najlacnejšie sa na ne dostanete z prístavu Banksal. Cesta trvá 15 minút.

 

Majú ostrovy Gili naozaj tak krásne pláže?

Na ostrovoch sú pekné piesočnaté pláže skôr na juhu ostrovov. Najkrajšie pláže sú na ostrove Gili Meno, ktorý je zároveň aj najmenším ostrovom.

 

Je tu pobyt drahý?

Na ostrovoch sa dá zaistiť ubytovanie relatívne lacno, za niekoľko desiatok eur. Neočakávajte však vysokú kvalitu a dobrú polohu ako na pevninskom Bali. Cesta loďou z Bali na ostrovy Gili sa pohybuje od 38 Eur v závislosti na sezóne.

 

Jazdia lode na všetky ostrovy?

Všetky lode jazdia na ostrov Travangan, ktorý je najobľúbenejší. Niekoľko málo aj na ostrov Gili Air. Len pár vybraných spojov jazdí aj na Gili Meno. Na Gili Meno sa najlepšie dostanete transferom z ostrova Travangan.

 

Aké aktivity ma na ostrove čakajú?

Okrem odpočinku na plážach sa môžete vydať šnorchlovať a potápať sa. Ostrovy Gili sú skvelým miestom na absolvovanie potápačskeho kurzu. Občas sa dá na ostrovoch aj surfovať.

 

Kde máme na severe bývať?

Osobne doporučujeme bývať v Amede. Pokiaľ sa nepotápate, máte tu aj ďalšie možnosti vyžitia. Veľa potápačov spí v Tulambene pri vraku lode Liberty. Jedná sa dedinu pri ceste, kde moc romantiky nehľadajte.

 

A čo severozápad Bali?

Ostrov Bali je pomerne veľký, preto je lepšie spať priamo na severozápade - pri Jeleňom ostrove v oblasti Pemuteranu. Jednodenný výlet sa neoplatí, bol by zbytočne uponáhľaný.

 

Aké sú na severe pláže?

V oblasti Amedu je čierny sopečný piesok, prípadne kamienky. Pekné piesočnaté pláže nájdete na severozápade v Pemuterane pri Jeleňom ostrove.

 

Čo môžem na severu robiť?

Oblasť je vhodná na šnorchlovanie a potápanie a krátky relax bez davov turistov.

 

Počul som, že sú na severe české potápačské základne?

Áno, na severe Bali sú české potápačské základne. Vhodné prevažne pre potápačov. Ak hľadáte piesočnaté pláže, nájdete ich na juhu Bali.

 
 

Je kúpanie na Uluwatu bezpečné?

Pokiaľ sú na Uluwatu malé vlny a odliv, kúpanie je bezpečné. Počas prílivu sa na skrytú pláž nedostanete.

 

Môžem na Uluwatu bývať?

Priamo pri Uluwatu nájdete hostely a hotely v rôznych cenových kategóriach. Nie sú však na pláži, ale na útese.

 

Ktorú pláž doporučujete na kúpanie?

Padang Padang je vhodná na kúpanie. Ďalej doporučujeme pláže Nusa Dua pri hoteloch. Ak hľadáte opustenú panenskú pláž, vydajte sa na Nyang-Nyang. Budete musieť zostúpiť pozdĺž útesu približne 30 min. Zato budete na pláži pravdepodobne sami.

 

Môžem sa na Uluwatu učiť surfovať?

Uluwatu je pre veľmi pokročilých surferov a tým pádom nevhodné na učenie. Najbližšia pláž vhodná na učenie je Little Padang oproti mostu. Pokiaľ so surfingom začínate, doporučujeme začať s inštruktorom.

 

Naozaj nemáme do Loviny jazdiť?

Vyraziť do Loviny je lepšie na jednodenný výlet ako tu prespať. Budete musieť síce vstávať veľmi skoro, ale popoludní sa vrátite späť do svojho hotela na pláži alebo do Ubudu.

 

Ale my chceme vidieť delfíny?

Delfíny môžete vidieť pri plavbe loďkou, počítajte ale, že tam budú aj ostatné lode a delfíny môžu, ale nemusia priplávať.

 

Je príprava svadby na Bali zložitá?

Relatívne áno, pripravte sa na zdĺhavý úradnícky proces, pokiaľ chcete oficiálny svadobný obrad. Pri neoficiálnej svadbe je všetko jednoduchšie. CK Go2 má dlhodobé skúsenosti s organizovaním svadieb a celkom určite Vám dokážeme kvalifikovane pomôcť.

 

Môžeme mať na Bali kresťanskú svadbu?

Áno, na Bali je možné mať svadbu vo všetkých hlavných náboženstvách.

 

Chceme mať obrad na pláži?

To nie je problém. Obrad je možné zorganizovať na akejkoľvek pláži. Najkrajšie sú pláže na poloostrove Bukit.

 

Majú novomanželia nejaké výhody na svadobnej ceste?

Väčšina hotelov ponúka novomanželom rôzne výhody od masáže zdarma, výzdoby v izbe alebo dokonca pobyt v izbe vyššej kategórie.

 

Kam sa máme vydať na svadobnú cestu?

Odpočiňte si pár dní na juhu na pláži a vydajte sa do srdca ostrova do mestečka Ubud. Doporučujeme vybrať ubytovanie skôr na jeho okraji, než priamo v centre, v niektorom z butikových hotelov s výhľadom na ryžové políčka alebo do džungle. Doporučujeme zvážiť privátnu vilu s bazénom. Určite tiež stojí za to vyraziť na Jelení ostrov alebo na ostrovy Gili.

 

Je možné počas dovolenky stihnúť všetko?

Ak máte na Bali 10 až 14 dní, nemal by to byť problém. Doporučujeme v jednotlivých lokalitách prespať 2-3 noci, nerobiť hviezdicové výlety.

 

Čo je podľa Vás najlepšie?

Určite stoji za to vydať sa na raftoch po rieke Telaga. Nejde len o zážitok z raftingu. Uvidíte malebnú krajinu, ktorou rieka preteká. Šnorchlovanie na Jeleňom ostrove pri Pemuterane je tiež veľký zážitok.

 

Koľko to všetko stojí?

Ak budete aktivity podnikať formou jednodenných výletov, počítajte s relatívne vyššími nákladmi. Musíte platiť dopravu na miesto aktivity a späť do hotela. Ďaleko lepšie je prenocovať priamo v danej v lokalite. Ušetríte nie len čas, ale aj peniaze za dopravu. Cenu môžete rôzne zjednať až na polovicu pôvodnej sumy. Napríklad rafting všade ponúkajú za zhruba 60 USD/osoba, špeciálne ceny sa pohybujú aj za 20 USD/osoba..

 

Je Sanur vhodný aj pre mladších turistov?

Prečo nie, nečakajte však živú párty každý deň. Ak hľadáte kľud, Sanur sa Vám bude pravdepodobne páčiť.

 

Aké sú tu pláže?

Pláže na Sanure veľmi ovplyvňuje odliv a príliv, ktoré sú tu veľmi badateľné. Pri odlive sa v zátoke tvoria kapsy na plávanie. Pláže nie sú zlé, ale zďaleka nie tak čisté a belostné ako napríklad na Nusa Dua.

 

Ktorý ostrov je lepší na dovolenku?

Nusa Penida je dobrá na jednodenný výlet z Nusa Lembongan. Turizmus je tu ešte v plienkach, turistov ťažko niekde stretnete. Na pláž musíte buď loďou alebo na motorke. Nusa Lembongan je turisticky veľmi rozvinutý s dostatočnou infraštruktúrou.

 

Kedy je vhodné vyraziť na šnorchlovanie s mantami?

Manty pri ostrove Lembongan je možné vidieť skoro celoročne. Ak chcete mať istotu, zostaňte na ostrove niekoľko dní. Na šnorchlovanie je potrebné aby bolo more kľudné.

 

Sú na Lembongane krásne pláže?

Áno, ale sú väčšinou v zátokach, chránené skalami. Hlavná pláž na Lembongane je piesočnatá. Doporučujeme si požičať motorku alebo bicykel a ostrov prejsť, premávka tu nie je tak veľká. Preskúmajte ostrov na vlastnú päsť.

 

Aké je tu potápanie alebo šnorchlovanie?

Najlepšia voľba na juhu Bali. Krásne koraly, množstvo živočíchov, vhodné na potápanie aj na šnorchlovanie.

 

Nie je Kuta večer nebezpečná?

Centrum nočného života na Bali je bezpečné do tej miery, ako sa večer budete chovať :). Ak plánujete vyraziť na večeru a pár pohárikov, určite nemusíte mať z ničoho obavy. Všeobecne Bali a Kuta sú bezpečné, ku krádežiam tu dochádza zriedka. Záleži, ako veľmi a čím sa posilnite. V žiadnom prípade nekupujte zakázané substancie od náhodných osôb. Môže sa jednať o nastrčených policajných informátorov. Tresty za držanie a konzumáciu drog sú v Indonézii veľmi vysoké.

 

Miešané nápoje, pivo alebo víno?

Doporučujeme držať sa klasiky piva Bintang alebo Heineken. Mieste víno, resp. jeho kvalita nie je dobrá, mišané nápoje nie sú zlé. V lacných podnikoch sa stáva, že dostanete domácu liehovinu, po ktorej Vám môže ráno veľmi bolieť hlava - veľmi časté v Sky garden. Môže to byť ale spôsobené aj množstvom skonzumovaného alkoholu.

 

Na čo si dať pozor?

V žiadnom prípade nevyrážajte na párty na motorke. Budete musieť ísť späť! Cesta späť je veľmi nebezpečná a bohužial môže skončiť tragicky, majte toto na pamäti. Taxi na Bali nie sú drahé. Počas noci vyberajte z bankomatov, ktoré sú priamo v bankách s ochrankou. Drogy a neznáme návykové látky nedoporučujeme konzumovať. Tresty sú na Bali vysoké.

 

Ďalšie tipy?

Začnite v čase happy hours, dostanete často nie len lacnejší nápoj ale aj večeru. Väčšina podnikov je na ulici JL Legian, môžete sa preto pohybovať pešo.

 

Je výstup na sopky náročný?

Výstup na Batur zvládne v podstate každý, kto občas vyrazí do slovenských hôr. Sopka Gunung Agung je už náročnejšia, výstup trvá niekoľko hodín. Ďalší deň budete potrebovať na oddych.

 

Potrebujem na sopky sprievodcu?

Výstup na Batur musíte absolvovať so sprievodcom, je povinný. Výstup na Agung - tu sprievodcu doporučujeme, cesta nie je dobre značená a zreteľná, hore sa ide za tmy.

 

Ktorú sopku vybrať?

Agung ponúka lepší výhľad a majestátny kráter. Batur ponúka úžasne okolie s jazerom, výstup naň je jednoduchší.

 

A čo ďalšie sopky?

Ostatné sopky na Bali môžete tiež vyliezť, cesty ale nie sú značené. Osobne doporučujeme vydať sa na Jávu na sopku Kawah Ijen a spolu s nosičmi sulfanu zostupiť do krátera. To je ozajstný zážitok. Sopka je hneď vedľa Bali a je vhodné ju spojiť s výletom na Jelení ostrov. Náročnejší trek je na sopku Gunung Rinjani na Lomboku, budete potrebovať minimálne 2 až 3 dni.

 

Je Bali rovnaké ako zvyšok Indonézie?

Ostrov Bali sa celkom vymyká predstavám o zvyšku Indonézie. Aj samotní Indonézania majú ostrov Bali za akýsi štát v štáte a jazdia na Bali na dovolenku.

 

Koľko času potrebujem minimálne na spoznanie Indonézie?

Pre základné spoznanie Indonézie doporučujeme minimálne mesiac. Indonézia je obrovská krajina, presuny z ostrova na ostrov sú niekedy zdĺhavé a miestna doprava na neturistických ostrovoch komplikovaná.

 

Je Indonézia bezpečná?

V Indonézii se naozaj nemusíte báť. Miestni ľudia sú na turistov zvyknutí. Je ale treba byť obozretný.

 

Čo je najnáročnejšie pri cestovaní po Indonézii?

Celkom určite miestna doprava a náročné presuny v tropickom počasí. Nič sa neriadi pravidelným poriadkom ako v Európe. Ak cestujete na vlastnú päsť, buďte trpezlivý. Nezabudnite, že miestni všade nehovoria anglicky a preto sa Vám budú hodiť základy indonéštiny.

 

Je Indonézia drahá?

Mimo Bali sú ceny stravovania a ubytovania veľmi prijateľné v prípade, že hladáte jednoduché ubytovanie a stravovanie. Inak, za dobrú kvalitu očakávejte predovšetkým v menej turistických oblastiach vysoké ceny.

 

Ako zložité je vydať sa na Sulawesi, resp. na Tana Toraja?

Tana Toraja sa nachádza približne 10 hodín autom od hlavného mesta Makassar. Cesta je naozaj dlhá, ale návšteva kmeňov v oblasti Tana Toraja stojí za to.

 

Kedy sa máme na Sulawesi vydať?

Doporučujeme obdobie sucha, skvelá je jar - máj až august, kedy sa konajú veľké slávnostné pohrebné obrady.

 

Počul/a som, že pri Sulawesi, sú krásne ostrovy Togian?

Áno, ostrovy Togian sa nachádzajú pri Sulawesi, v zálive Tomini. Nájdete tu úchvatné potápanie a šnorchlovanie a úžasné pláže. Doprava je však veľmi zložitá. Musíte ísť niekoľko dní trajektom zo Sulawesi.

 

Je na Sulawesi k videniu aj niečo ďalšie?

V severnej časti Sulawesi sú skvelé potápačské lokality v oblasti Manado.

 

Je varan komodský pre člověka nebezpečný?

Varani sa pohybujú pomaly a lovia prevažne byvoly alebo miestne jelene a srnce. Na ostrovoch sa budete pohybovať vždy s miestnym sprievodcom, ktorý vie, kam môže ísť a čo je bezpečné. Bez sprievodcu nie je možné na ostrov vstúpiť.

 

Na ktorý ostrov sa mám vydať?

Vydajte sa na ostrov Rinča aj Komodo. Obidva ostrovy sú rozdielne a šanca, že uvidíte jaštery je takmer zaručená.

 

Koľko času doporučujete stráviť na Komode?

Vydajte sa na dvojdňovú plavbu s prenocovaním na lodi. Pred a po plavbe budete musieť spať na ostrove Flores, v mestečku Labuan Bajo.

 

Uvidím ešte niečo ďalšie?

Okrem komodských drakov sa môžete tešiť na úžasné šnorchlovanie. Pri troche šťastia môžete plávať s mantami.

 

Ktorá ročná doba je na pozorovanie varana komodského najlepšia?

Vyrazte v období sucha, doporučujeme jar a jeseň. V období dažďov môže byť more rozbúrené, v júli a auguste je najvyššia sezóna a ceny sú výrazne vyššie.

 

Je Lombok bezpečný?

Pláže v oblasti Senggigi sú veľmi bezpečné. Na juhu v Kute je situácia tiež bezproblémová. V okolí však doporučujeme jazdiť na motorke v skupinkách, nie samostatne.

 

Ktorý ostrov je krajší, Bali nebo Lombok?

Ak hľadáte pláže bez turistov a panenskú prírodu, určite sa Vám bude Lombok páčiť. Avšak služby tu nie sú zďaleka na takej vysokej úrovni ako na Bali.

 

Ako sa na Lombok dostanem?

Z Bali trajektom z prístavu Padang Bai, cesta trvá približne 5 hodín loďou. Trajekty operujú medzi ostrovmi 24 hodín. Z Denpasaru na Bali sa na Lombok dostanete lietadlom za 30 minút. Priamy let na Lombok ponúka aj Air Asia z Kuala Lumpur a Singapore Airline zo Singapuru. Ďalšou možnosťou je využiť rychloloď z Padang Bai.

 

Aké sú na Lomboku pláže?

Jedným slovom nádherné, belostné, panenské.

 

Je trek v pralese za orangutanmi náročný?

Pralesný terén je kopcovitý, počasie je tropické. Pri krátkych trekoch počítajte so strednou náročnosťou. Ak sa vydáte do hĺbky pralesa, počítajte s náročným terénom a celodennou túrou.

 

Uvidím orangutanov určite?

Áno, okolo dedinky je veľa orangutaních samíc, väčšina z nich bola späť do pralesa vypustená zo zajatia a sú na prítomnosť ľudí relatívne zvyknuté. Samci sú samotári a vidieť ich je vzácne.

 

Nie je pohyb v pralese nebezpečný?

Po celú dobu sa v pralese pohybujete so skúseným sprievodcom, ktorý vie, kam ísť a čo je bezpečné.

 

Aké ďalšie zvieratá môžem v pralese vidieť?

Množstvo exotického vtáctva, napríklad tukany, rôzne druhy opíc, krásny je napríklad gibon alebo makak. Pri dlhšom treku môžete vidieť aj slony.

 

Ako sa v pralese býva?

Priamo v pralese ubytovanie nie je. Spí sa väčšinou v dedinke Bukit Lawang na okraji pralesa, z ktorého sa vychádza na jednodenné alebo viacdenné výlety. Ak pôjdete na viacdenný výlet do pralesa, spí sa pri rieky v táborisku, ktoré pripraví sprievodca spolu s nosičmi. Nosiči Vám nesú spacie vaky a všetko jedlo.