Borneo

Posledný domov ohrozených druhov

turistika

scenérie

Borneo je tretí najväčší ostrov sveta a je rozdelený medzi tri štáty - Malajziu, Brunej a Indonéziu. Pre Indonézsku časť ostrova sa používa názov Kalimantan. Väčšinu územia ostrova pokrýva najstarší dažďový prales sveta, ktorý je pokladnicou tisícich endemických živočíchov a rastlín.

Borneo
Borneo

Kalimantan

Borneo je tretí najväčší ostrov sveta a je rozdelený medzi tri štáty - Malajziu, Brunej a Indonéziu. Pre indonézsku časť ostrova sa používa názov Kalimantan. Väčšinu územia ostrova pokrýva najstraší dažďový prales sveta, ktorý je pokladnicou tisícich endemických živočíchov a rastlín. Miestny prales je prirodzeným domovom ohrozených druhov ako orangutan bornejsky alebo vzácna opica kahau s veľkým nosom. Žijú tu tiež ohrozené nosorožce sumatranské, leopardy a panteri, mimo to tu môžete vidieť najväčšiu kvetinu sveta, rafflesiu. Sýto červený kvet tejto rastliny dorastá až do priemeru 1 metra a môže vážiť až 10 kg. Okolo pobrežia plávajú karety obrovské a rôzne druhy veľrýb. Rovnako, ako ďalšie miesta na Zemi, je aj Borneo ohrozené nadmerným odlesňovaním a vymieraním ohrozených druhov. Borneo je unikátnym miestom s krehkým ekosystémom, ktorý je treba chrániť.

Podmorský svet na Borneu

Jedno z najlepších miest na potápanie sa nachádza v okolí Kota Kinabalu. Tu môžete vyraziť na jeden z blízkych ostrovov alebo navštíviť prímorský rezort za mestom. Či sa budete potápať alebo len šnorchlovať, budete celkom určite úplne fascinovaní miestnym podmorským životom. Exotické ryby vo veľkých hejnách hrajú všetkými farbami, raje, korytnačky, murény a perutíny, to všetko pod vodou môžete zahliadnuť.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

 
Borneo

Lovci lebiek

Dávna tradícia lovcov ľudských lebiek na Borneu je spojená s kmeňom Dajak. Tradícia pretrvala dodnes, ale len v podobe rozprávania a spomienok na minulé časy. Väčšinu starých rituálov dnešná generáciu už nepraktikuje. Tradície, ktoré prečkali, dodnes udržuje už len najstaršia generácia Dajak. Ženy tu v minulosti nosili toľko náušníc, že sa im ušné lalôčiky dotýkali ramien a často dokonca až pŕs. Na telách mužov boli vidieť tetovania, získané počas skúšiek mužnosti.

 

mapa Indonézie

Sumatra Borneo Sulawesi Papua nová Guinea Sumbawa Jáva Bali Komodo Flores Alor Lombok Sumba

často kladené otázky

viac otázok