Komodo, zoznámte sa s komodským drakom

Cesta do praveku

turistika

scenérie

 

Ostrovy Komodo a Rinča patria k tomu najzaujímavejšiemu, čo by ste mali v Indonézii navštíviť. Celá oblasť je národným parkom, kde sa nachádza najväčší jašter na svete Varan komodský. Najviac si miesto užijete pri plavbe na lodi okolo ostrova. Okrem pozorovania varanov na ostrove, môžete plávať s mantami alebo šnorchlovať nad krásnymi korálovými útesmi.

Ostrov Komodo
Ostrov Komodo

Ostrovy Komodo a Rinča

Na ostrove Komodo uvidíte najväčšie jaštery na Zemi — komodské draky. Ostrov má jednu z najkrajších podmorských hlbín v Indonézii a je obľúbenou destináciou skúsených potápačov. Pláže s bielym pieskom sú tu len pre Vás a nikoho iného.
V okolí ostrova sú tiež skvelé lokality na šnorchlovanie.

NÁŠ TIP

Vydajte sa na trojdňovú plavbu loďou medzi Komodské ostrovy a k Rinče. Okrem pozorovania varanov môžete šnorchlovať nad úžasnými korálmi alebo plávať s mantami.

Ostrov Komodo

Varan komodský

Najväčší jašter na svete, varan komodský, žije jedine a len v Indonézii. Vo voľnej prírode ho môžete stretnúť na ostrovoch – Komodo, Rinca, Gili Motang, Gili Dasami a Flores a nikde inde. Objavený bol len v roku 1911 a v súčasnej dobe je tento druh ohrozený a mimo zoologickej záhrady žije len 5000 jedincov. V 80. rokoch bol založený na jeho ochranu Komodský národny park. Komodský drak sa dožíva až 50 rokov a jeho dĺžka tela dosahuje až 3,5 metra (samice 2,5 metra). Taktika lovu tohoto veľkého predátora spočíva v bleskovom útoku, kedy je schopný uloviť dokonca aj veľké zvieratá ako jeleň alebo byvol.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

 
Ostrov Komodo

Potápanie a šnorchlovanie na ostrovoch

Je jedným z najkrajších miest na potápanie v Indonézii. V okolí ostrova Komodo je korálový útes na morskom dne neponičený človekom, a preto si túto lokalitu potápači veľmi obľúbili. Potápanie je tu však len pre skúsených potápačov, pretože táto oblasť je známa aj vďaka silným podmorským prúdom. Pod vodou budete plávať s množstvom rôznofarebných rýb a tiež s obrovskými, ale mierumilovnými rajami Manta.

NÁŠ TIP

Nezabudnite navštíviť krásnu Red beach, pláž s načervenalým podložím. Lode na výlety vyrážajú z mestečka Labuan Bajo. Pri výbere buďte veľmi obozretný, nejedná sa o lacnú záležitosť, ak sa chcete plaviť na slušnej a čistej lodi.

 

mapa Indonézie

Sumatra Borneo Sulawesi Papua nová Guinea Sumbawa Jáva Bali Komodo Flores Alor Lombok Sumba

často kladené otázky

 

Je varan komodský pre člověka nebezpečný?

Varani sa pohybujú pomaly a lovia prevažne byvoly alebo miestne jelene a srnce. Na ostrovoch sa budete pohybovať vždy s miestnym sprievodcom, ktorý vie, kam môže ísť a čo je bezpečné. Bez sprievodcu nie je možné na ostrov vstúpiť.

 

Na ktorý ostrov sa mám vydať?

Vydajte sa na ostrov Rinča aj Komodo. Obidva ostrovy sú rozdielne a šanca, že uvidíte jaštery je takmer zaručená.

 

Koľko času doporučujete stráviť na Komode?

Vydajte sa na dvojdňovú plavbu s prenocovaním na lodi. Pred a po plavbe budete musieť spať na ostrove Flores, v mestečku Labuan Bajo.

 

Uvidím ešte niečo ďalšie?

Okrem komodských drakov sa môžete tešiť na úžasné šnorchlovanie. Pri troche šťastia môžete plávať s mantami.

 

Ktorá ročná doba je na pozorovanie varana komodského najlepšia?

Vyrazte v období sucha, doporučujeme jar a jeseň. V období dažďov môže byť more rozbúrené, v júli a auguste je najvyššia sezóna a ceny sú výrazne vyššie.

viac otázok