Papua Nová Guinea

Papua - spoznajte pradávne kultúry

turistika

scenérie

náboženstvo

 

Ostrov Guinea je rozdelený na dve polovice, západná časť náleží Indonézskej republike. Západná Papua je najmenej osídlená časť Indonézie. Vo chvíli keď sa vydáte do odľahlých kútov hôr, akoby ste vstúpili do minulosti. Papua sa niekedy prezýva ako múzeum sveta, pretože ťažko dostupná, hornatá krajina tohoto ostrova doslova zakonzervovala tradície a zvyklosti miestnych obyvateľov.

Papua Nová Guinea
Papua Nová Guinea

PNG

Krajina ako vystrihnutá z praveku je domovom veľkého počtu etnických skupín, každý kmeň má svoje špecifické zvyky a tajomné rituály a jazyk. Niektoré kmene donedávna praktikovali kanibalizmus a svoju tvár poznali len z odrazu vo vodnej hladine. Západná - indonézska časť ostrova je prevažne kombináciou hornatej krajiny, neprístupného dažďového pralesa a bažin. Táto izolovanosť dovolila, aby tu evolúcia predviedla jedinečné kreácie a dodnes sa objavujú nové doposiaľ nezaznamenané druhy živočíchov a rastlín.

Papua Nová Guinea

Kanibalizmus

Životný štýl obyvateľstva sa nezmenil po tisíce rokov. Medzi veľmi špecifické zvyklosti na Papui patrí aj kanibalizmus. Dnes je vládou oficiálne zakázaný, ale prales je neprístupný a vláda nedohliada všade. Medzi najväčších kanibalov patril kmeň Jaliov, ktorý dnes praktikujú kresťanskú vieru, ale doteraz žijú pamätníci týchto praktík. Nie vždy bol kanibalizmus súčasťou pomsty na vojnových zajatcoch, často bolo ľudské mäso doplnkom na jedálničku miestnych, ako zdroj bielkovín, tak potrebných v nehostinných horských končinách. Niekedy bol kanibalizmus dôležitým prvkom iniciačných rituálov prechodu do dospelosti.

Papua Nová Guinea

Domorodé kmene

Papua Nová Guinea je žijúcou galériou rozličných prejavov domorodých národov. Donedávna by cestovateľ mohol svojou návštevou vstúpiť do doby kamennej, medzi nástroje horských kmeňov patrili prevažne kamene, drevené kopije a hlinené hrnce. S príchodom misionárov, ktorí začali systematicky obracať domorodé obyvateľstvo na vieru, pribudlo v dedinách plastových nádob, textilných odevov a nástrojov zo železa. Dnes nie je výnimkou internet ani coca cola v miestach blízko mesta.
Cez tento fakt, si dodnes mnoho kmeňov, predovšetkým v odľahlej krajine hôr, ponechalo svoje špecifické zvyky a rituály. Medzi najnápadnejšie rozdiely medzi kmenmi patrí odievanie a zdobenie tela v rámci slávností alebo dôležitých udalostí.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

 

mapa Indonézie

často kladené otázky

viac otázok