Sulawesi

Sulawesi - tradičné kmene a horské scenérie

turistika

scenérie

pamiatky

náboženstvo

 

Ostrov Sulawesi patrí medzi menej navštevované miesta v Indonézii neprávom.  Okrem krásnych horských scenérií sa v centre ostrova nachádza unikátna kultúra ľudí Tana Toraja, ktorú stojí za to spoznať. Okrem toho na severe ostrova sú skvelé podmienky na potápanie. Pre dobrodružných cestovateľov je možnosť vypraviť sa na Togianské ostrovy s jednými z najkrajších pláži.

Ostrov Sulawesi
Ostrov Sulawesi

Ľudia kmeňa Tana Toraja

Horskí ľudia z kmeňa Toraja žijú v hornatom teréne južnej Sulawesi, v oblasti Tana Toraja. Dnes je táto oblasť známa nielen kvôli krásnej prírode a okoliu, ale hlavne vďaka zvykom pochovávania mŕtvych Torajov. Aj napriek tomu, že počas 20. storočia museli pod veľkým nátlakom prejsť na kresťanskú vieru, tak stále dodržujú náboženské obrady a zvyky svojich predkov.
Pohrebné oslavy sú pre nich tie najdôležitejšie a najdrahšie. Veria, že čim bola osoba dôležitejšia, tým si zaslúži väčšiu pohrebnú oslavu. Pre návštevníkov sú potom nezabudnuteľným zážitkom.

NÁŠ TIP

Pohrebné oslavy sa konajú väčšinou v období sucha, t.j. na jar a v lete. Osláv sa zúčastňujú stovky ľudí a biely turisti sú veľmi vítaní. Získate, ako vzácny hosť vrúcne prijatie. Miestny veria, že prítomnosť bielych návštevníkov pomôže zosnulému pri ceste do iného sveta.

Ostrov Sulawesi

Potápanie na Sulawesi

Jedno z najlepších miest na potápanie na svete je morský národný park Bunaken. Má rozlohu 890 km² a sú v ňom zahrnuté ostrovy Bunaken, Marado Tua, Siladen, Mantehage, Nain a Nain Kecil. Podmorský svet je tu neuveriteľne bohatý a potvrdzuje to aj 70 typov korálov a cez 3 000 druhov rýb. V tunajšich vodách žije niekoľko druhov morských korytnačiek, barakuda, tuniak a mnoho iných.
Šnorchlovanie v Bunakene je tiež zážitok a pokiaľ so sebou nemáte vybavenie na šnorchlovanie, tak si ho môžete V Bunakene požičať.

Ostrov Sulawesi

Príroda Sulawesi

Na Sulawesi je celkom osem národných parkov, z ktorých štyri sú prevažne morské. V nich žije mnoho vtákov, cicavcov, rôzne druhy sladkovodných rýb, kreviet a hadov. Rozhodne jedno z najlepších miest na potápanie v Indonézii. Sulawesi má mnoho, čo môže návštevníkom ponúknuť. Autentickú atmosféru ostrova naviac umocňuje rozmanitosť miestnych kmeňov.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

 
 

mapa Indonézie

Sumatra Borneo Sulawesi Papua nová Guinea Sumbawa Jáva Bali Komodo Flores Alor Lombok Sumba

často kladené otázky

 

Ako zložité je vydať sa na Sulawesi, resp. na Tana Toraja?

Tana Toraja sa nachádza približne 10 hodín autom od hlavného mesta Makassar. Cesta je naozaj dlhá, ale návšteva kmeňov v oblasti Tana Toraja stojí za to.

 

Kedy sa máme na Sulawesi vydať?

Doporučujeme obdobie sucha, skvelá je jar - máj až august, kedy sa konajú veľké slávnostné pohrebné obrady.

 

Počul/a som, že pri Sulawesi, sú krásne ostrovy Togian?

Áno, ostrovy Togian sa nachádzajú pri Sulawesi, v zálive Tomini. Nájdete tu úchvatné potápanie a šnorchlovanie a úžasné pláže. Doprava je však veľmi zložitá. Musíte ísť niekoľko dní trajektom zo Sulawesi.

 

Je na Sulawesi k videniu aj niečo ďalšie?

V severnej časti Sulawesi sú skvelé potápačské lokality v oblasti Manado.

viac otázok