Sumatra, stretnutie s orangutanmi

Zoznámte sa s orangutanmi

turistika

scenérie

Príroda na Sumatre je jedna z najbohatších a najzaujímavejších na svete. V sumatrianských dažďových pralesoch nájdete živočíchy, ktoré nikde inde neuvidíte - orangutany, tygre a slony vo voľnej prírode. Príroda na Sumatre je na zozname prírodných bohatstiev UNESCO. Je tu mnoho sopiek a mimo iné aj najväčšie kráterové jazero na Zemi.

Ostrov Sumatra
Ostraov Sumatra

Oranguntany v pralese

Bukit Lawang je malá dedinka, kde sídli najväčšie rehabilitačné stredisko pre orangutany. Tu sa starajú predovšetkým o jedince dlhodobo držané v zajatí. Potom, čo sa naučia opäť byť samostatní, sú vypustení do voľnej prírody.

NÁŠ TIP

Vydajte sa za orangutanmi so skúseným sprievodcom, ktorý Vás odvedie k ich domovom v dažďovom pralese. Zájazd s českým sprievodcom za týmito nevšednými zvieratami usporiadavame v období od januára do augusta. Na blízky kontakt s týmito inteligentnými primátmi priamo v džungli budete spomínať ešte veľmi dlho.

Ostraov Sumatra

Medan

Medan je hlavné mesto Sumatry a je ideálnym východiskovým bodom pre ďalšie výlety do okolia. Arichitektúra mesta bola silne ovplyvnená holandskými kolonizátormi.

http://www.zajezd-na-bali.cz/zajezdy-bali/poznavaci-zajezdy-bali/cesta-za-sebepoznanim-ii-joga-na-bali

Slony na Sumatre

Priamo v pralese žijú divoké slony sumatranské. Môžete ich pozorovať vo voľnej prírode pri 4-5 dňovom treku v pralese. V prípade, že nechcete stráviť toľko času prieskumom pralesa, môžete sa vydať do slonej stanice v mestečku Tankahan, kde môžete pozorovať slony pri kúpeli v rieke. Je tiež možné zariadiť jazdu na slonoch v pralese alebo v okolí Tankahanu.

Ostrov Sumatra

Dažďový prales

Dažďový prales na ostrove Sumatra je domovom mnohých živočíchov a rastlín, ktoré sa nikde inde vo voľnej prírode nevyskytujú. V národnom parku Gunung Leuser dnes žijú svetovo najohrozenejšie druhy zvierat – tiger sumatranský, orangutan, sumatranský slon a nosorožec dvojrohý. Dnes sú chránené indonézskou vládou. Viac informácii nájdete v sekcii Živočíchy Indonézie.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

 

Sopky

Celý západný hrebeň Sumatry je plný sopiek a najvyššia medzi nimi je aj najvyššia sopka Indonézie – hora Kerinci (3 805 m). Nachádza sa v národnom parku s rovnomeným názvom a má rozlohu viac ako 14 000 km².

NÁŠ TIP

V rámci dovolenky na Bali doporučujeme stráviť niekoľko dní na ostrove Sumatra, zájsť si k jazeru Toba a navštíviť orangutany. Výlety s českým sprievodcom organizujeme celoročne.

Ostraov Sumatra

Jazero Toba

Jazero Danau Toba je najväčším v celej Indonézii a okrem toho, aj najväčšie kráterové jazero na Zemi. Je 100 km dlhé, 30 km široké a jeho hĺbka dosahuje až 500 m. V nížinách okolo jazera sa pestuje tabák, kaučovník a z paliem sa vyrába palmový olej. Na ostrove Sumasir uprostred jazera Toba žijú ľudia z kmeňa Batak, ktorý v minulosti praktikoval kanibalské obrady. Dnes už tieto rituály nepraktikujú a sú veľmi priateľskí a veselí ľudia. Ešte stále tu však môžete vidieť ich veľké ľudské popravisko, ktoré v minulosti používali.

 

mapa Indonézie

Sumatra Borneo Sulawesi Papua nová Guinea Sumbawa Jáva Bali Komodo Flores Alor Lombok Sumba

často kladené otázky

 

Je trek v pralese za orangutanmi náročný?

Pralesný terén je kopcovitý, počasie je tropické. Pri krátkych trekoch počítajte so strednou náročnosťou. Ak sa vydáte do hĺbky pralesa, počítajte s náročným terénom a celodennou túrou.

 

Uvidím orangutanov určite?

Áno, okolo dedinky je veľa orangutaních samíc, väčšina z nich bola späť do pralesa vypustená zo zajatia a sú na prítomnosť ľudí relatívne zvyknuté. Samci sú samotári a vidieť ich je vzácne.

 

Nie je pohyb v pralese nebezpečný?

Po celú dobu sa v pralese pohybujete so skúseným sprievodcom, ktorý vie, kam ísť a čo je bezpečné.

 

Aké ďalšie zvieratá môžem v pralese vidieť?

Množstvo exotického vtáctva, napríklad tukany, rôzne druhy opíc, krásny je napríklad gibon alebo makak. Pri dlhšom treku môžete vidieť aj slony.

 

Ako sa v pralese býva?

Priamo v pralese ubytovanie nie je. Spí sa väčšinou v dedinke Bukit Lawang na okraji pralesa, z ktorého sa vychádza na jednodenné alebo viacdenné výlety. Ak pôjdete na viacdenný výlet do pralesa, spí sa pri rieky v táborisku, ktoré pripraví sprievodca spolu s nosičmi. Nosiči Vám nesú spacie vaky a všetko jedlo.

viac otázok