Sumba

Zabudnutý ostrov

turistika

scenérie

pamiatky

náboženstvo

 

Ostrov Sumba v rámci indonézskych ostrovov ľahko prehliadnete. Rovnako tak bol aj v minulosti prehliadaný indonézskymi vládcami. Možno aj to je dôvod, prečo sa tu zachovala úchvatná a nedotknutá príroda a bizarné animistické náboženstvo, ktoré sa tu, ako na jedinom ostrove smie praktikovať. Špecifické tradície miestnych ľudí sú práve tým, čo sem dobrodružných cestovateľov láka, pretože sa s nimi inde na svete nestretnete. Ak ste práve také povahy, neváhajte a ostrov navštívte. Tento zatím neobjavený ostrov má čo ponúknuť, pokiaľ nehľadáte štandardný komfort. Na tomto mieste ste pre miestnych obyvateľov rovnako exotický ako oni pre Vás - zatiaľ.

Sumba
Sumba

Sumba a tradičný štýl života

Na Sumbe sa stále udržuje tradičný spôsob života a dodržiavajú sa staré tradície a sviatky. Usporiadanie domov jednotlivých obyvateľov v dedine vychádza podľa kmeňových zvykov a postavenia v rodine. Domy sú celé postavené z prírodných materiálov. Väčšina obyvateľov vyznáva kresťanstvo, ale mimo neho stále praktikujú svoje pôvodné náboženstvo zvané Marapu. Stavby domov, obrady a veľké kamenné hrobky vychádzajú z tohoto starého náboženstva.

NÁŠ TIP

Na ostrove pôsobi Sumba Foundation. Založili tu centrum na liečbu malárie a školu. Sumba Foundation na svoj web umiestňuje priania, čo by mohli turisti doviezť pokiaľ sem zamieria. Pokiaľ sem vyrazíte, pozrite sa na ich stránky a možno budete môcť do batohu pribaliť niečo, čo tu školákom urobí radosť.

Kultúrne dedičstvo na Sumbe

Sumba, ostrov ležiaci vo východnej časti Indonézie, je predovšetkým známy vďaka santalovému drevu. Kultúra a tradície sú na Sumbe celkom unikátne a pre cudzincov veľmi exotické. Dažďový prales Sumby je na zozname svetového fondu.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

 

Pasola-vojnový rituál

Raz ročne sa na ostrove Sumba odohráva unikátny vojnový rituál Pasola. Podstatou je súboj dvoch protivníkov na koňoch, ktorý sa za jazdy snažia zasiahnuť protijazdca kopijou. Tento starý rituál sa koná len na západe ostrova a vo v štyroch dedinách - Kodi, Lamboya, Wonokaka a Gaura. Pasoli sa smú účastniť len muži, prebieha na otvorenom priestranstve, kde diváci postávajú kolom dokola. Pre zúčastnených aktérov je dôležitá perfektná zručnosť a veľká odvaha, pretože sa jazdí na koni bed sedla a útoči kopijou. Zranenie a krv sú samozrejmosťou a dav ich agresívnym skandovaním hodnotí.

 

mapa Indonézie

často kladené otázky

viac otázok