Ostrovy Gili

Krásne pláže, relax na Gili

turistika

scenérie

Každý z troch ostrovov, ležiacich severozápadne od ostrova Lombok, je výrazne odlišný. Ráno sa môžete prebúdzať s výhľadom na výchádzajúce slnko za sopkou Gunung Rinjani na Lomboku a večer obdivovať západ slnka za horou Batur Agung na Bali. Rozhodne by táto destinácia nemala chýbať vo Vašom pláne dovolenky v Indonézii. Prevoz áut a motocyklov je zakázaný. Jazdí sa tu na bicykloch alebo v konských záprahoch.

Ostrovy Gili
Ostrovy Gili

Ako sa dostať na ostrovy

Ostrovy se nachádzajú severovýchodne od Bali nad ostrovom Lombok. Doprava na Gili je zo všetkých miest na Bali relatívne jednoduchá. Celoročne usporiadiavame výlety na ostrovy Gili a vieme, ako sa tam najjednoduchšie a najrýchlejšie dostať. Turisti najčastejšie využívajú lode z prístavu Padang Bai, môžete však ísť priamo z juhu ostrova zo Seranganu alebo zo severnej časti z Amedu.

Veľmi záleží na lodi, ktorú si vyberiete. Prejazd na ostrovy trvá medzi 1-3 hodinami, podľa toho odkiaľ vyrazíte. Starostlivo vyberajte loď. Niektorí operátori kapacitu preťažujú a plavba potom môže byť nebezpečná. V prípade, že chcete mať istotu, napíšte nám, ponúkneme Vám cenovo dostupných a osvedčených operátorov.

NÁŠ TIP

Hľadáte kľud a romantiku? Vyrazte na ostrov Gili Meno. Najmenší ostrovček medzi Gili. Doprava je trošku zložitejšia, užijete si však skutočnú relaxáciu a krásne pláže. Dajte si pozor pri výbere ubytovania. Bungalovy a hotely na ostrovoch sú jednoduchšie. Výhodnejšia je východná strana ostrovov, kde sa nachádzajú piesočnaté pláže.

Ostrovy Gili

Gili Trawangan

Najväčší a najnavštevovanejší z troch ostrovov. Ponúka bujarý nočný život a množstvo ubytovacích zariadení. Je tu niekoľko potápačských škôl. Podmorský život okolo ostrovov môžete pozorovať počas šnorchlovania alebo potápania. Vhodné pre mladšie ročníky.

Ostrovy Gili

Gili Meno

Gili Meno je najmenší zo všetkých troch ostrovov a nájdete tu najkrajšie pláže. Predstavuje skutočnú romantickú oázu a je obľúbeným miestom novomanželov a zamilovaných párov. Ubytovať sa môžete v niektorom z bungalovov priamo na pláži. Nočné podniky tu nenájdete, ale zato sa tu výborne najete. Miestne reštaurácie sú prevažne sústredené okolo pláže a ponúkajú vynikajúcu morskú kuchyňu. Doprava na ostrov je komplikovanejšia, musíte prestupovať na hlavnom ostrove Trawangan na menšiu loďku.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

Ostrovy Gili

Gili Air

Gili Air, druhý najväčší z ostrovov, ponúka trochu z Gili Trawaganu a Gili Menu - nočné podniky a kľudné miesta pre nerušený odpočinok. Aj tu sa môžete potápať s niektorou z miestnych potápačských škôl alebo si môžete požičať šnorchel a sami preskúmať podmorský svet okolo ostrova.

Ostrovy Gili

Potápanie na Gili

Pokiaľ nechcete byť na pláži, tak si môžete zaplatiť niektorú z miestnych potápačských škôl a vyraziť na exkurziu do morských hlbín. Verte, že to nebudete ľutovať. Okolo všetkých ostrovov je korálový útes a preto sú vyhľadávaným miestom na potápanie a šnorchlovanie. Pod hladinou uvidíte bohatý morský život s množstvom rýb, morských korytnačiek, sépií, žralokov, rají a papagájovitých rýb. Na šnorchlovanie nájdete miesta hneď vedľa pláže, kde sa hĺbka dna postupne zvažuje do 25-tich metrov k piesočnému dnu.

 

často kladené otázky

 

 Ako sa na ostrovy dostanem?

Na ostrovy jazdia lode najčastejšie z prístavu Padang Bai, cesta trvá asi 2,5 hod. Môžete tiež vyraziť z prístavu Sanur alebo Serangan, ale cesta sa predĺži ešte o 45 minút. Najkratšia cesta z pevninského Bali je z Amedu a cesta trvá niečo málo cez hodinu. Ostrovy sa nachádzajú tesne vedľa Lomboku a najrýchlešie a najlacnejšie sa na ne dostanete z prístavu Banksal. Cesta trvá 15 minút.

 

Majú ostrovy Gili naozaj tak krásne pláže?

Na ostrovoch sú pekné piesočnaté pláže skôr na juhu ostrovov. Najkrajšie pláže sú na ostrove Gili Meno, ktorý je zároveň aj najmenším ostrovom.

 

Je tu pobyt drahý?

Na ostrovoch sa dá zaistiť ubytovanie relatívne lacno, za niekoľko desiatok eur. Neočakávajte však vysokú kvalitu a dobrú polohu ako na pevninskom Bali. Cesta loďou z Bali na ostrovy Gili sa pohybuje od 38 Eur v závislosti na sezóne.

 

Jazdia lode na všetky ostrovy?

Všetky lode jazdia na ostrov Travangan, ktorý je najobľúbenejší. Niekoľko málo aj na ostrov Gili Air. Len pár vybraných spojov jazdí aj na Gili Meno. Na Gili Meno sa najlepšie dostanete transferom z ostrova Travangan.

 

Aké aktivity ma na ostrove čakajú?

Okrem odpočinku na plážach sa môžete vydať šnorchlovať a potápať sa. Ostrovy Gili sú skvelým miestom na absolvovanie potápačskeho kurzu. Občas sa dá na ostrovoch aj surfovať.

viac otázok