10x tipov bezpečne a zážitkovo

Bezpečne na Bali

1/

Nezostávajte na jednom mieste, ale navštívte celý ostrov, nielen formou jednodenných výletov. Spoznajte atmosféru centra ostrova alebo jeho severu.

2/

Zbaľte si malú batožinu na Bali je celoročne teplo a budete potrebovať len minimum vecí, práčovne sú na každom rohu.

3/

Pokiaľ sa rozhodnete pre prenájom motorky, nezabudnite si vybaviť medzinárodný vodičský preukaz ešte v SR, nebudete musieť platiť pokuty. Nejazdite sami po polnoci, kabelku si schovajte do batožinového priestoru motorky alebo k nohám dopredu.

4/

Dať si každý deň kokosový orech je skoro povinnosť, rovnako ako ho po vypití vydlabať a zjesť jeho úžasne chutnú dužinu.

5/

Lokálne jedlo ochutnajte miestnu kuchyňu a nebojte sa ani warungov, kde jedáva veľa ľudí, je to v pohode.

6/

Peniaze si vymieňajte v autorizovaných zmenárňach alebo ich vyberajte z bankomatov v bankách.

7/

Miestne ovocie Vás totálne dostane skúste rôzne džúsy alebo čerstvé ovocie z trhu, doporučujeme mango, avokádo a "kráľovnu ovocia" - fialový mangosteen, pre odvážnejších je tu durian.

8/

Slnko na Bali je silné pribaľte si vodeodolný opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom (30+) a pite dostatok vody.

9/

Naučte sa pár slov indonéštiny a balijštiny a miestny si Vás hneď obľúbia - Suksma (dakujem), Apa kabar (ako sa máte), You make me bankrút (používajte pri zjednávaní).

10/

Pri zjednávaní zostaňte kľudní, zjednávajte s úsmevom, je to šport a nehnevajte sa na miestnych, že chcú zarobiť viac. Je to súčasť ich kultúry.