Bezpečnosť na Bali

Na Bali se báť nemusíte

Ostrov Bali patrí medzi najbezpečnejšie ostrovy v Indonézii. Je to hlavne vďaka mierumilovnému hinduistickému náboženstvu, ktoré zasahuje do každodenného života miestnych aj turistov.

  • Vreckové krádeže – nenoste u seba väčší obnos peňazí, predovšetkým v populárnych turistických párty oblastiach, ako sú Kuta a Legian.
  • Výber z bankomatu – vyberajte peniaze len v bankách s ostrahou, nie v malých obchodíkoch ani na ulici.
  • Vymieňajte peniaze len v bankách alebo v autorizovaných zmenárniach
Bezpečnosť Na Bali
Bezpecnost Na Bali

Drobná kriminalita

Vreckové krádeže - v tých niekoľko málo prípadoch, kedy príde ku krádeži alebo inému ohrozeniu, sú väčšinou viníci Indonézania z iných ostrovov a na Bali sú len dočasne kvôli práci. Všeobecne sa radšej vyhnite nočným prechádzkam po ľudoprázdnych plážach alebo odľahlých uličkách na Kute.
Nočné párty -  keď pôjdete v noci uličkami v štvrtiach ako sú Kuta alebo Legian, doporučujeme chodiť v skupinkách. Miesta sú veľmi obľúbené medzi mladými Austrálčanmi, ktorí sú "ako utrhnutí z reťaze".

NÁŠ TIP

Pri výbere peňazí z karty používajte bankomaty v bankách, kde je celodenný vrátnik alebo ochranka.

Stánkové pouličné zmenárne

Peniaze zamieňajte len v autorizovaných zmenárňach. Niektoré pouličné stánové zmenárne ponúkajú o niečo lepší kurz. Zmenárnik Vám však pri odovzdávaní peňazí dá takmer vždy ďaleko nižšiu čiastku. Doporučujeme malú čiastku vymeniť na letisku, kurz je tu priemerný.

Bezpecnost Na Bali

Výber peňazí z bankomatu

Banky – vyhnite sa problémom a vyberajte si peniaze v bankomatoch v bankách 24 hodín denne. Je tu ochranka a celodenný monitoring osôb.
Výberné miesta s ostrahou – jedná sa o búdky s bankomatmi, kde je ostraha, bezpečné.
Pouličné bankomaty NIE – bankomaty na ulici v rušnej Kute alebo Legianu nie sú najlepším miestom na výber, buďte opatrní z dôvodu kopírovania kariet.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

NÁŠ TIP

Pokiaľ si chcete dovolenku v kľude užiť, tak si prenajmite auto so šoférom. Domáci sa orientujú v doprave oveľa lepšie ako vy a väčšinou cesty veľmi dobre poznajú a to aj skratky, ktoré nie sú až tak turistické, takže spoznáte z ostrova oveľa viac. Pohybovať sa na ostrove podľa navigácie nie je úplne dobrý nápad, budete stále sledovať navigáciu a miesta sú označené zriedkavo. Jazdiť na motorke je nebezpečné, doprava na juhu je pre našinca celkom zložitá. Taxi môže byť dosť drahé a Uber funguje len niekde.

Bezpecnost Na Bali

Všeobecné rady

Ostrov Bali je bezpečný. V prípade, že človek nevyhľadáva problémy, tak sa s nimi väčšinou nestretne. Doporučujeme byť opatrnejší predovšetkým v preľudnených letoviskách, ako sú Kuta a Legian, prípadne Semyniak.

  • nenechávajte si väčší obnos peňazí na plážach
  • nejazdite po polnoci na motorke, keď nemusíte
  • nekupujte od neznámych ľudí marihuanu a iné drogy, môžu to byť nastrčení policajti, tresty sú fatálne
  • v prípade problému hľadajte pomoc u TOURIST POLICE, nie len u normálneho policajta
  • nekonzumujte príliš veľké množstvo tvrdého alkoholu, v kluboch pre mladých často nalievajú veľmi nekvalitné liehoviny
Bezpecnost Na Bali

Výber peňazí z bankomatu

Banky – vyhýbajte sa problémom a vyberajte si peniaze v bankomatoch v bankách 24 hodín denne. Je tu ochranka a celodenný monitoring osôb.
Výberne miesta s ostrahou – jedná se o búdky s bankomatmi, kde je ostraha, bezpečné.
Pouličné bankomaty, NIE – bankomaty na ulici v rušnej Kute alebo Legianu nie sú najlepším miestom k výberu, buďte opatrní z dôvodu kopírovania kariet.

 

často kladené otázky

 

Je Bali bezpečná destinácia?

Indonézia si uvedomuje, ako dôležitá je destinácia Bali pre ich ekonomiku. Preto je zvýšený dôraz na bezpečnosť turistov práve v tejto destinácii.

 

A čo večer?

Ak plánujete vyraziť na párty, využite taxi alebo uber. Nikdy nejazdite na motorke. To platí hlavne pre ženy. V poslednej dobe sa množia krádeže kabeliek. Zlodej Vám strhne kabelku počas jazdy v noci na motorke a môže sa Vám aj niečo stať.

 

Čo mám robiť, keď mi niekto ukradne telefón alebo peňaženku?

Kontaktujte Váš hotel, pomôžu Vám spojiť sa najlepšie s oddelením polície, ktorá sa stará o turistov. Nechajte si vystaviť potvrdenie od policajta, že ste boli okradnutý a potom žiadajte finančné prostriedky od Vašej poisťovne. NIKDY necestujte do zahraničia bez cestovného poistenia.

 

Aké poistenie si zvoliť na Bali?

Kvalitné cestovné poistenie, ktoré kryje výdavky za ošetrenie. Doporučujeme svetovo známe poisťovne, ktoré majú rýchle poistné plnenie a zmluvy so všetkými hlavnými nemocnicami na Bali. Doporučujeme tiež poistenie storna zájazdu, prípadne letenky, krádeže, stratu batožiny a podobne. CK Go2 ponúka  kvalitné a cenovo veľmi dostupné poistenie na cesty vr. storna od 34 Eur. Pri ceste bez poistenia sa vystavujete obrovskému riziku. Všetky výdaje za ošetrenie musíte platiť na mieste a čiastky sú veľmi vysoké!

viac otázok