Jedlo a pitie

Ako chutí Bali

Jedlo na Bali je veľmi chutné, lacnejšie alebo cenovo porovnateľné ako na Slovensku. Základom balijskej kuchyne je ryža (nasi) a rezance (mie) a to buď smažené alebo varené. Väčšinou sa táto príloha podáva so zeleninou, kuracím alebo hovädzím mäsom. Kombinácia týchto surovín je základom tradičných pokrmov a často uvidíte, ako si na nich domáci pochutnávajú priamo na ulici. Pre balijskú kuchyňu je typická celá rada veľmi aromatických korenín, ako sú zázvor, muškátový oriešok, kurkuma, citrónová tráva alebo koriander. Chuťovo si prídu na svoje milovníci pikantného aj nepikantného.

 • Veľký výber jedál z rýb a morských plodov
 • Babi Gulig - ochutnajte miestne "vepřo, knedlo, zelo". Jedná sa o bravčové mäso s ryžou
 • Nasi Goreng - indonézská klasika, ryža so zeleninou a kúskami kuracieho mäsa za pár korún
Jedlo A Pitie Na Bali
Jidlo Piti Na Bali

Bufet, vyber si sám

Makasan Padang – Pokiaľ sa chcete stravovať ako miestny, tak určite navštívte stánky Masakan Padang, kde sú vo výklade vystavené jedlá, ktoré boli uvarené ráno. Stačí len ukázať na čo máte chuť - najlepší spôsob, ako ochutnať mnoho miestnych jedál naraz a navyše za málo peňazí.
Warung Makan – Ďalšou alternatívou sú miestne warungy. Jedálne, kde sa stravujú domáci obyvatelia. Kde je veľa stravníkov, varia dobre. Doporučujeme vyskúšať.

NÁŠ TIP

Rozhodne sa nebojte ani pouličných stánkov - polievka bakso ayam alebo kuracie špízy priamo z grilu Vás úplne dostanú.

Jidlo Piti Na Bali

Korenie

Jedno zo základných korení balijskej kuchyne sú chili papričky, ktoré sú naozaj veľmi pálive. Už malé množstvo Vás dokáže prekvapiť svojou silou. Niekedy sa miesto čerstvého chili používa sambal, čo je páliva omáčka. Zázvor, citrónová tráva, koriander - to sú len niektoré z ďalších korení, ktoré sa používajú na dochutenie balijských pokrmov. Na Bali sa vo veľkom pestujú klinčeky, ktoré sa používajú nie len v kulinárstve, ale tiež v tabakovom priemysle. Veľmi obľúbené medzi domácimi sú práve klinčekové cigarety. V oblasti Kintamani je mnoho záhrad s korením, kam sa môžete pozrieť a dozvedieť sa niečo viac o pestovaní miestneho korenia, čaju alebo kávy.

Balijské jedlá

 

 • Mie/Nasi goreng — smažená ryža (nasi) alebo rezance (mie) s kúskami mäsa alebo so zeleninou. Takmer národné jedlo podávané — na raňajky, na obed aj na večeru
 • Gado-gado – kúsky mäsa / zeleniny v omáčke z burských orieškov
 • Ayam goreng – smažené kura s ryžou a pálivou omáčkou
 • Babi Guling – alebo prasa na ražni je jedlo, ktoré sa pripravuje počas najväčších náboženských osláv

   

 • Soto Ayam – kuracia polievka so zeleninou a zázvorom

   

NÁŠ TIP

Vegetariáni - na Bali sa bez problémov a výborne najedia aj vegetariáni. Tofu a sóju majú vo väčšine reštaurácií a skoro všetky pokrmy alebo polievky sa dajú pripraviť aj bez mäsa. Skúste Nasi goreng vegetarian, Cap cay (zelenina s jemnou omáčkou) alebo Gado gado.

Kurzy varenia Ubud

Kurzy varenia doporučujeme pre každého, kto rád je, rád s prípravou jedla experimentuje alebo sa chce dozvedieť niečo viac o balijskej kuchyni. Je to príjemný zážitok, keď na konci dňa ochutnáte pokrmy, ktoré ste sa počas kurzu naučili pripravovať a ešte k tomu si novú zručnosť môžete odviesť domov. Radi Vám pomôžeme a poradíme, kde a aký kurz počas Vašej dovolenky absolvovať.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

Nápoje

Okrem vody (ktorú odporúčame piť len balenú), musíte na Bali ochutnať čerstvé džúsy a nealkoholické miešané nápoje. Kto si chce dať niečo alkoholické, k dispozícii je pivo, vino (často drahé a nie príliš kvalitné), miestna pálenka Arak a alkoholické nápoje, ktoré nájdete všade inde. Pretože sa alkohol dováža, je drahší ako na Slovensku.

 • Čerstvé džúsy - skúste rôzne kombinácie ovocia. Mango je ale najlepšie :)
 • Kelapa muda (mladý kokos) - voda z kokosu je skvelá a osviežujúca
 • Pivo Bintang - pivo plzeňského typu od 1,5 Eur za malú flaštičku z kokosu je skvelé a osviežujúce.
 • Arak pálenka - slabšia pálenka vyrobená z ryže
 • Víno - ak si chcete skazit chuť a prevetrať peňaženku, pohárik miestneho vína Hatten za cca. 3 Eur, chuť nič moc

NÁŠ TIP

Medzi najbežnejšie patrí indonézske pivo Bintang. Pivo je plzeňského typu a je na predaj v reštauráciach s licenciou a samoobsluhách. Má 5% obsah alkoholu. Ceny piva Bintang - malé pivo, tretinku, zoženiete od 15 tis. IDR (1,1 Eur), veľké pivo (0,66 litra) za približne 25 tis. IDR (1,8 Eur). Pozor, v reštaurácií je drahšie a často bez dane, tak si pripočítajte ďalších 10-20% k cene za dane, ktoré sa účtujú navyše.
Ostatné pivá - ďalej sú rozšírené Heineken, Carlsberg, Guiness a St. Miguel. Iné než uvedené piva radšej neskúšajte, napr. Bali Hai chutí naozaj strašne. Primátor na Bali - pre milovníkov českého piva sa dováža pivo Primátor, je k dispozícii vo veľkom supermarkete Pepito na hlavnej ulici Canguu. Stojí 109 tis. IDR, niečo okolo 8 Eur.
Ako si pivo užiť najlepšie - v reštaurácií pivo často nalievajú priamo pred Vašimi očami, po skle, bez peny. Ak chcete správne vychladené pivo, stačí povedať DINGIN. Veľké pivo je BESAR, malé KECIL. V reštauráciach majú často HAPPY HOURS neskoro popoludní, kedy obvykle dostanete 3 pivá za cenu dvoch.

 

často kladené otázky

 

Je indonézské jedlo veľmi pálivé?

Ak nemáte radi pálivé jedlo, nejedzte sambal, miestnu pálivu omáčku. Pri objednávke povedzte obsluhe, že chcete nepálive jedlo - Tidak Pedas.

 

Čoho sa mám v indonézskej kuchyni vyvarovať?

Nejedzte v reštauráciach, kde nikto nie je. Pozor na presmažené jedlá z ulice. Zo začiatku buďte zdržanlivý v používaní pálivých omáčok. Nepite vodu z kohútika.

 

Koľko je štandardné prepitné v reštaurácií?

5-10 percent.

 

Ako zistím, či reštaurácia účtuje tax a servis tax navyše?

Informáciu musia mať reštaurácie uvedenú v menu, prípadne sa opýtajte čašníka, či sú ceny "plus plus".

 

Je výhodnejšie sa stravovať v reštauráciach alebo si variť sám? Čo all inclusive hotely?

Ceny potravín na Bali v supermarketoch sú veľmi vysoké. Variť sa určite neoplatí. Väčšina indonézskych reštaurácií je veľmi cenovo dostupných. Na Bali je veľmi málo hotelov, ktoré ponúkajú all inclusive programy. Ak áno, neočakávajte, že dostanete  kvalitné alkoholické nápoje. Jedla je veľa, ale je štandardizované.

viac otázok