Peniaze a služby

Cesta na Bali - hotovosť verzus kreditná karta

Doporučujeme zobrať si so sebou na Bali niekoľko stoviek EUR alebo USD pre rýchlu výmenu a ako istotu pre prípad, že by Vaša platobná karta náhodou nefungovala. Keď sa Vám peniaze minú, bez problémov používajte Vašu platobnú kartu na nákupy  a výbery hotovosti.

  • Hotovosť - malá hotovosť vo výške stoviek USD alebo EUR, pokiaľ nemáte rovno rupie.
  • Kreditná karta - použitie v obchodoch a pri výberoch z bankomatov v bankách alebo pobočkách s ostrahou.
Penize A Sluzby
Penize A Sluzby Bali

Výber z bankomatu / výmena hotovosti

Doporučujeme do Indonézie prísť s niekoľkými stovkami USD alebo EUR a tie vymeniť hneď na letisku alebo v miestnej autorizovanej zmenárni, či v banke.

NÁŠ TIP

Vymeňte si peniaze priamo na letisku po colnej kontrole a vyzdvihnutí batožiny. Kurzy sú dobré a Vy máte k dispozícií hotovosť na malé nákupy a drobné výdaje po príjazde do hotela.

Výber peňazí z bankomatu

Na väčších ostrovoch, ako sú Jáva, Bali a Sumatra nájdete bankomaty úplne všade. Väčšinou sú umiestnené na čerpacích staniciach alebo vedľa supermarketov . Vyberajte peniaze len v bankomatoch v bankách, alebo kde je ostraha. Bankomaty majú určitý limit, ktorý môžete vyberať (max. 2-3 000 000,- IDR/deň).
Na Gili ostrovoch sú bankomaty len na Gili Trawangan. Na ostatných dvoch ostrovoch sú síce zmenárne, ale kurzy nie sú priaznivé. Preto ak tam mierite, je lepšie si vopred vybrať alebo vymeniť peniaze na Lomboku alebo na Bali.

Zmenárne

Výhodný kurz majú zmenárne Central Kuta money Exchange, ktoré nájdete na niekoľkých miestach na Bali. Ďalšími doporučenými miestami sú banky, kde Vám za dobrý kurz peniaze vymenia. Ale pozor, zatvárajú okolo 16:00.

  • doporučené zmenárne s logom Central Kuta money Exchange
  • vymeňte si peniaze v banke vo všedný deň
Penize A Sluzby Bali

Triky nepoctivých zmenárnikov

V niektorých malých zmenárňach, predovšetkým na Kute a Legiane, ponúkajú niektoré veľmi "výhodné" kurzy. Občas sa jedná o podvodníkov, ktorí najprv prepočítajú peniaze správne a keď Vám ich dávajú, chýba niekoľko bankoviek. Ďalšia možnosť je dobrý kurz ale vysoký poplatok za využitie služieb. Buďte obozretní a najlepšie sa takej služby vyhnite!

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

Penize A Sluzby Bali

Platba kartou

Platby kartou sú rozšírené predovšetkým na Bali a Jáve a to hlavne vo veľkých obchodných centrách. Nepočítajte však s tým, že Vašu platobnú kartu budú akceptovať v každej dedine či menšom meste. Akonáhle sa budete pohybovať mimo hlavné mestá, je potrebné mať hotovosť.

V niektorých obchodoch, prevažne v outletoch, musíte platiť prirážku 1,5-3 % za použitie karty.

  • majte pri sebe vždy hotovosť, platba kartou nie je možná všade
  • niektoré obchody si účtujú prirážku za platbu kartou od 1,5 %

Platba v reštauráciach

Niektoré lepšie reštaurácie a kaviarne majú menu v cenách bez dane za servis a bez štátnej dane. Táto položka sa pohybuje od 15 do 25 %. Skôr ako si objednáte, pozorne si preštudujte menu, kde je táto informácia vždy uvedená.

Ak ste so službami spokojný, môžete nechať prepitné do výšky 5%. Obsluha však prepitné automaticky neočakáva.

 

často kladené otázky

 

Koľko hotovosti si mám priviesť do Indonézie?

Záleží na dĺžke Vášho pobytu. Doporučujeme hotovosť 100-200 USD alebo EUR a súčasne využite výbery z miestnych bankomatov.

 

Fungujú na Bali všetky platobné karty?

Áno. Skontrolujte si však, či máte povolený výber v "cudzích krajinách, konkrétne v oblasti Indonézie".

 

Ako postupovať v zmenárňach?

Využívajte zmenárne na letisku, banky alebo reťazec Kuta Exchange. VŽDY si peniaze IHNEĎ sami prepočítajte. Peniaze nevymieňajte na trhu alebo na podozrivých miestach.

viac otázok