Praktické rady

Nezabudnite na  kraťasy a tričko

Bali je v dnešnej dobe svojou vybavenosťou na dobrej úrovni. Nezabudnite však, že ste v trópoch a aj na Bali sa nájdu oblasti, kde určité služby alebo štandardy, ktoré by ste očakávali, nie sú samozrejmosťou.

  • Elektrina - štandardné napätie v Indonézii je 240 V , zásuvky rovnaké ako v SR.
  • Voda - voda z kohútika nie je pitná, pite balenú vodu, alebo vodu z galónov.
  • Internet - internet je všade, ale pomalý, kúpte si miestnu SIM kartu pre rýchly internet.
Praktice Rady
Prakticé Rady Bali

Elektrina a voda

Elektrina – štandardné napätie v Indonézii je 240V (striedavých) a frekvencia 50Hz. Zásuvky sú rovnaké ako na Slovensku, vyžadujú dva alebo tri kolíky. V Indonézii sú občasné výpadky prúdu. Niektoré ubytovne majú slabé poistky a pri zapojení viacerých spotrebičov ich zrazu môžete vyhodiť (veľmi lacné ubytovne)
Voda – voda z kohútika NIE JE pitná. Pitnú (balenú) vodu kúpite v každom obchode. V niektorých hoteloch tečie studená aj teplá voda, ale štandardom v lacných ubytovniach je len studená voda. CK Go2 Indonesia ponúka ubytovanie len v hoteloch s teplou vodou. Výnimkou je ubytovanie na iných ostrovoch a v odľahlých oblastiach ako napr. ubytovanie v pralese pri orangutanoch na Sumatre.

Prakticé Rady Bali

Ochrana pred slnkom, morská choroba

Opalovanie – Bali sa nachádza v blízkosti rovníka. Slnko je tu oveľa silnejšie ako v Európe. Chráňte sa minimálne faktorom 30+ a vyšším, natierajte sa niekoľkokrát denne.
Ďalšia ochrana – noste pokrývku hlavy a dodržujte pitný režim, min. 3 litre tekutiny denne.
Morská choroba – na lodiach používajte zázvorové tabletky alebo tabletky proti nevoľnosti.

Prakticé Rady Bali

Alkohol

Alkohol je možné kúpiť v supermarketoch alebo v reštauráciach, ale počítajte s tým, že je veľmi drahý. Najpopulárnejším alkoholom je miestne pivo Bintang. Na Bali narazíte aj na miestnu pálenku Arak, vyrobenú z ryže. Na Bali a vo väčších indonézskych mestách sa dá zohnať akýkoľvek alkohol, počítajte však s vyššou cenou než v SR. Do Indonézie si môžete priviesť 1 liter 40% alkoholu. Na letiskách dochádza k občasným námatkovým kontrolám.

  • pivo Bintang - 1,5 Eur
  • víno Hatten (nepitné) - 5 Eur/pohár
  • austrálske víno Hatten - 6 Eur/pohár
  • miestna pálenka Arak - cena neuvedená, buďte opatrní
  • koktejl - 6,5 Eur, občas s použitím miestnych liehovin

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

Internet

Internet je často k dispozícií v hoteloch zdarma. Vo všetkých väčších mestách nájdete internetové kaviarne, ktoré často ponúkajú aj vypaľovanie na CD. Neočakávajte zázračnú rýchlosť, mimo Bali je internet výrazne pomalší.

NÁŠ TIP

Kúpte si telefónnu kartu, napríklad operátora Simpati. Ponúkaju internetový balíček 4G siete, funguje vo väčšine oblastí na Bali.

Telefonovanie

Doporučujeme nákup SIM karty akéhokoľvek indonézskeho operátora. V krajine je rozvinutá sieť niekoľkých mobilných operátorov (Telkomsel, Satelindo, Excelcomindo, Indosat, Simpati atd.) fungujúcich na frekvenciach GSM 900 a GSM 1800, kde medzinárodný roaming funguje bez problémov, len sieť Vodafone funguje problematickejšie.

Tabak a cigarety

Tabak a cigarety sú v Indonézii veľmi lacné. Ak ste náruživí fajčiari, mali by ste vyskúšať klinčekové cigarety.

 

často kladené otázky

viac otázok