Sviatky na Bali

Bali - sviatky každý týždeň

Život na ostrove ovplyvňujú nálady Bohov aj démonov a tak ceremónie a slávnosti, ktoré ich oslavujú, tvoria jednu zo základných ingrediencií Bali. Sú tým, čo činí Bali tak pútavým a exotickým, pretože tradície a rituály sa tu naozaj žijú a nie sú len efekt pre pobavenie turistov. Balijský kalendár sa nazýva Pawukon a tvorí ho 6 mesiacov a dokopy má 210 dní. Týždne v roku majú rôzny počet dní a každý z tých dní je niečomu zasvätený a je vhodný na určité rituály a situácie. Balijci si veľmi zakladajú na dodržiavaní svojich tradícií a úctu bohom prejavujú na každom kroku.

  • Nyepi - sviatok ticha. 24 hodín sa nesmie vychádzať, svietiť, nefunguje letisko, proste nič.
  • Balijci každý deň ráno dávajú svojim bohom obetné dary.
Svadby Na Bali
Svatky Na Bali

Nyepi, sviatok ticha

Najväčší sviatok na Bali je Nyepi alebo Deň ticha a kľudu a je to zároveň hinduistický Nový rok. Miestny obyvatelia veria, že v tento deň nad ostrovom krúžia zlí duchovia a pokiaľ nikoho neuvidia, tak odletia preč.
Preto je počas sviatku Nyepi zákaz vychádzania a všetci vrátane turistov musia zostať doma. Po zotmení je zakázané svietiť, aby si démoni mysleli, že je ostrov neobývaný. Dokonca aj medzinárodné letisko je zatvorené.
V podvečer tohoto sviatku prebiehajú obrovské oslavy. V sprievodoch sú nesené veľké sochy zvané Ogo ogo, ktoré reprezentujú zlých démonov a duchov. Nakoniec je démon spálený a zhodený do mora.

NÁŠ TIP

Vydajte sa za sprievodom so strašidlami Ogo ogo, ktoré idú po hlavných uliciach v mestách. Medzi najkrajšie patria sprievody v Ubude, na pláži v Kute a na hlavnej križovatke pri letisku. Pozor, mnoho ulíc je kvôli sprievodom uzavretých.

Svatky Na Bali

Indonézska svadba

Svadba v Indonézii je vždy veľká udalosť. Pre nižšu triedu často veľmi drahá záležitosť. Pozvánku na svadbu musí na ostrove Bali dostať celá rodina. Bez výnimky. A že miestne rodiny nie sú malé! Keď navyše žijú svadobčania v jednej z mnohých malých dediniek, je nutné pozvať aj susedov na zachovanie dobrých vzťahov. Svadba je súčasťou jednej veľkej a dlhej ceremónie, ktorá trvá aj niekoľko dní. Ak vstupujú do zväzku dvaja ľudia odlišného náboženstva, žena vždy preberá náboženstvo muža.

Svatky Na Bali

Sviatky Kuningam

Tento sviatok sa oslavuje raz za 210 dní. V tento deň vraj Boh Hyang Widi zostupuje na zem, aby všetkým ľuďom aj ostrovu požehnal dobrý život. Mestom prechádzajú sprievody slávnostne oblečených miestnych, doprevádzané tradičnými hudobnými nástrojmi.

  • Ceremónie prebiehajú predovšetkým dopoľudnia.
Svatky Na Bali

Sviatky Galungan

Tento sviatočný deň oslavuje víťazstvo dobra nad zlom. Hlavným prejavom tohoto sviatku sú dlhé bambusové tyče, ozdobené listami kokosových paliem, kvetinami a ďalšími charakteristickými ozdobami penjor, ktoré sú symbolom prosperity. A pretože sú postavené pred každým domom, vzniká tým krásna výzdoba ulíc. Opýtajte sa nás, či sú počas Vašej dovolenky na Bali nejaké zaujímavé slávnosti, radi podľa nich prispôsobime Vašu cestu.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

Svatky Na Bali

Každodenné ranné ceremónie

Hinduistické Bali je charakteristické všadeprítomnými obetinami. Nájdete ich takmer na každom rohu - pri vchode do domu, pri koreňoch stromov, v obchodoch alebo u šoféra na palubnej doske. Tieto obetiny sú malé darčeky pre bohov, ktorými ich ľudia žiadajú o priazeň. Všade môžete vidieť štvorhranné mištičky, poskladané z listov, ktoré obsahujú kvetiny, ryžu, vonné tyčinky a ďalšie drobnosti, ktoré by mohli bohov potešiť.

  • Darovať a rozmiestniť obetinky, je pre miestnych obyvateľov to prvé, čo ráno urobia
  • Niekedy obetiny obsahujú peniaze, ale zobrať si ich, by neprinieslo veľa šťastia

Impresívne smútočné obrady v Tana Toraja

Pod názvom Tana Toraja nájdete horskú oblasť na ostrove Sulawesi, kde doposiaľ prebiehajú starodávne a honosné obrady, ktoré sa viažu na miestne pohrebné zvyklosti. Pohreb je pre miestnych obyvateľov dôležitou a veľmi drahou záležitosťou, na ktorú častokrát šetria celý život. Pretože počas obradu, ktorý má často až niekoľko stoviek pozvaných hostí, sa rituálne zabije množstvo zvierat, ktoré tvoria následnú hostinu.

Svatky Na Bali

Pár zaujímavostí nakoniec

Každý balijský domček má svoju svätyňu, kam chodia domáci každé ráno uctievať miestne božstvo. Pri stavbe domu sa musí budova poriadne vysvätiť počas ceremónie. Niektoré domy majú dva ploty s malou uličkou medzi nimi, ktorá je určená pre zlých duchov.

 

často kladené otázky

 

Naozaj nemôžem výjsť na ulicu pri sviatkoch Nyepi?

Áno, je to tak, nemôžete. Nepokúšajte šťastie a nevychádzajte z vily, prípadne z hotela. Môžete sa dostať do vážnych problémov.

 

Ako vyzerajú smútočné ceremónie Tana Toraja?

Sledovať tieto ceremónie, určite nie je pre každého. Dochádza tu k rituálnemu zabíjaniu zvierat.

 

Môžem si Balijcov pri ceremóniach fotiť?

Balijci sú milí a usmievaví. Nemal by to byť problém.

 

Je povolené vstúpiť do balijského chrámu, keď nie som Hindu?

Niektoré chrámy sú otvorené pre turistov, niektoré nie. V prípade, že sa v chráme koná ceremónia, pravdepodobne nebudete vpustení dnu.

viac otázok