Sopky Bali

Výstupy na východ slnka

turistika

scenérie

pamiatky

Na Bali nájdete množstvo sopiek. Medzi najznámejšie patrí najvyššia sopka Bali Gunung Agung a dramatická sopka Gunung Batur s dramatickou sopečnou oblasťou Kintamani. Na obe sopky môžete vyliezť. Počítajte s tím, že výstup na Agung je výrazne náročnejší než výstup na Snežku.

Sopky Na Bali
Sopky Na Bali

Sopka Gunung Agung

Gunung Agung Bali Najvyšší vrchol na Bali je sopka Gunung Agung (3 142 m), ktorá je tiež najposvätnejšou horou pre miestne hinduistické obyvateľstvo. Sopka je v nížinách obklopená ryžovými políčkami a tak je na ňu pohľad zdola veľmi dramatický a pôsobivý. Pre tých, ktorí majú dobrú kondíciu, sa ponúka výstup na horu, ale počítajte s celodennou túrou na vrchol.
Výstup na vrchol väčšinou začína v skorých ranných hodinách. Cesta drsným terénom trvá okolo 3 hodín, v závislosti na Vašej kondícii a vrchole, ktorý si vyberiete.

NÁŠ TIP

Vyraziť na sopku Agung môžete z ktoréhokoľvek miesta na Bali. Cesty sú v noci prázdne (varianta, že máte šoféra, ktorý Vás sem dovezie). Najvhodnejšim miestom na prespanie je Ubud nebo Gianyar. Zoberte si so sebou dostatok vody, pevnú obuv, čelovku a teplé oblečenie. Doporučujeme využiť služby spriedovcu, cesta nie je značená a v noci s baterkou úplne jednoduchá.

Sopky Na Bali

Sopka Gunung Batur a Kintamani

Sopka Gunung Batur (1 717 m) je jedna z najnavštevovanejších sopiek na ostrove. Za jasného počasia uvidíte z vrcholu sopky dramatické okolie krajiny s výhľadom na ďalšie dva vulkány Gunung Agung a Rinjani a tiež na jazero Donau Batur. Sopka sa nachádza v oblasti Kintamani u dramatického jazera priamo v kráteri Kintamani.
Pri jazere môžete prenocovať a poznať miestne okolie. K zaujímavostiam patrí priľahlá dedina Truyan, kde miestny ľudia čiastočne vyznávajú animistické bohy. Niektorých svojich zosnulých pochovávajú pod posvätný strom Banyan, kde ich nechávajú voľne ležať prikrytých strieškou. Ich ostatky nechávajú ležať na mieste.

NÁŠ TIP

Výstup na sopku Batur trvá okolo 2 hodin. Doporučujeme prespať v kráteri Kintamani, kde môžete vyraziť na výlety okolo jazera alebo do horúcich prameňov. Na sopku nemôžete ísť sami, ale so sprievodcom, ktorý je povinný. Bez neho Vás na túru nepustia.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

 
Sopky Na Bali

Ďalšie sopky

Na Bali sa nachádza niekoľko ďalších sopiek. Nie sú však tak majestátne a zaujímave ako Batur a Agung. Ak Vás výstupy na sopky zaujímajú, zvážte výstup na sopku Kawah Ijen na Jáve alebo Rinjani na ostrove Lombok.

  • Kawah Ijen - sopka sa nachádza na východnej Jáve, len 1 hodinu plavby trajektom z Bali. Vo vnútri sopky sa ťaží síra. Pri výstupe môžete doprevádzať nosičov síry, ktorých sa prezývajú "bojovníci z Kawah Ijen"
  • Sopka Rinjani je druhým najvyšším vrcholom v Indonézii. Nachádza sa na susednom ostrove Lombok. Výstup na ňu trvá minimálne 2 dni. Jedná sa o náročnejšiu túru, ale na jej konci budete odmenený neuveriteľnými výhľadmi a zážitkami.
 
Jelení ostrov Lovina Kintamani Ostrovy Gilli Agung Amed Ubud Candidasa Kuta, Legian, Semyniak, Nusa Dua Sanur Nusa Lembongan Uluwatu Nusa Penida

často kladené otázky

 

Je výstup na sopky náročný?

Výstup na Batur zvládne v podstate každý, kto občas vyrazí do slovenských hôr. Sopka Gunung Agung je už náročnejšia, výstup trvá niekoľko hodín. Ďalší deň budete potrebovať na oddych.

 

Potrebujem na sopky sprievodcu?

Výstup na Batur musíte absolvovať so sprievodcom, je povinný. Výstup na Agung - tu sprievodcu doporučujeme, cesta nie je dobre značená a zreteľná, hore sa ide za tmy.

 

Ktorú sopku vybrať?

Agung ponúka lepší výhľad a majestátny kráter. Batur ponúka úžasne okolie s jazerom, výstup naň je jednoduchší.

 

A čo ďalšie sopky?

Ostatné sopky na Bali môžete tiež vyliezť, cesty ale nie sú značené. Osobne doporučujeme vydať sa na Jávu na sopku Kawah Ijen a spolu s nosičmi sulfanu zostupiť do krátera. To je ozajstný zážitok. Sopka je hneď vedľa Bali a je vhodné ju spojiť s výletom na Jelení ostrov. Náročnejší trek je na sopku Gunung Rinjani na Lomboku, budete potrebovať minimálne 2 až 3 dni.

viac otázok