Ako cestovať na Bali

Bali bezpečne a pohodlne

Cestovanie po Bali sa pre mnohých môže stať nočnou morou. Presuny počas dopravnej špičky na juhu ostrova môžu zabrať hodiny a dopravné značenie na Bali je chaotické. Väčšina miestnych jazdí po pamäti. Môžete samozrejme využiť GPS, počítajte však s tým, že budete musieť veľmi pozorne sledovať mapu, čo odvedie Vašu pozornosť od hektickej dopravnej situácie. Na mapách nie sú zreteľne označené zaujímavé miesta, ani doporučenia, kde zaparkovať alebo ako sa na ne ľahko dostať.

  • Doporučujeme pri presunoch po ostrove využiť služby vodiča s autom.
  • Ak sa pohybujete v rámci malej oblasti, využite taxi, motorku.
  • Pri šoférovaní auta a predovšetkým motorky buďte extrémne opratrní.
Ako Cestovať Na Bali
Jak Cestovat Na Bali

Hustota dopravy na Bali

Cesty na juhu Bali – v populárnych letoviskách sú počas sezóny večne upchaté.
Centrum ostrova Ubud – a jeho blízke okolie, predovšetkým ulice Jl Raya Ubud a Jl Hanuman sú veľmi plné celý deň.
Severné Bali – je doposiaľ turisticky menej objavené. Doprava je tu ďaleko uvoľnenejšia, ale aj tak je potrebné byť pri šoférovaní ostražitý.
Ostatné ostrovy – predovšetkým Lombok a Jáva sú turisticky menej navštevované. Jazdí tu oveľa menej áut, ale infraštruktúra nie je dobrá.
Gili ostrovy – akékoľvek motorové dopravné prostriedky sú zakázané, takže sa ponúka možnosť premiestňovať sa buď pešo alebo na malých vozíkoch ťahaných koňmi.

Jak Cestovat Na Bali

NÁŠ TIP

Pokiaľ ste nikdy nešoférovali skúter, tak je lepšie si pred prvou jazdou na ceste vyskúšať jazdu niekde inde, kde nieje doprava tak zbesilá a trochu potrénovať. Ak sa vydáte hneď do hustej premávky na Bali, tak by to nemuselo dopadnúť najlepšie.

Prenájom vozidla s vodičom/sprievodcom

Na dlhšie cesty je prenájom vozidla najrozumnejšie riešenie. Ak chcete byť v pohode a bez nervov, doporučujeme prenajať si voz s vodičom, ktorý hovorí dobre anglicky a pozná aj zaujímavé turistické miesta. Mnoho vodičov Vás preveze z bodu A do bodu B po hlavnej ceste a Bali tak moc nespoznáte. Na ceste je potrebné sa dohodnúť vždy vopred, rovnako aj na cene.

  • Transfer z letiska - najväčšia turistická pasca na Bali, počítajte s tým, že si neodbytní vodiči budú pýtať niekoľkonásobok bežnej ceny.
  • Auto bez vodiča - v prípade, ak sa Vám stane dopravná nehoda, budete vždy vinní. Nezáleži, kto dopravnú nehodu spôsobil.
  • UBER - niektoré miesta neakceptujú vodičov Uber, dajte si pozor, miestnych to môže naozaj rozčúliť a Vy tak vodiča vystavujete pomerne veľkému nebezpečiu.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

Jazda na motorke

Hlavne buďte opatrní, doprava na Bali v ničom nepripomína Slovenskú republiku alebo Európu. Jazdite VŽDY s helmou a v tričku (ODRENINY SA VEĽMI ZLE HOJA A NAOZAJ BOLIA). Následujte v premávke ostatných a klaksón používajte na upozoňovanie.

  • majte u seba medzinárodný vodičský preukaz
  • buďte vždy slušní, pri nezrovnalostiach ponúknite policajtorvi všimné od 50 000 rupií
  • majte VŽDY uzatvorené cestovné zdravotné poistenie a jazdite POMALY!!

NÁŠ TIP

Aj na dlhšie cesty doporučujeme využiť služby vodiča. Na krátku dobu do dvoch týždňov je to jednoduchšie a bezpečnejšie.

Ako spoznám dobrého vodiča?

Dobrý šofér Vám navrhne trasu mimo turistické cesty, aby ste videli trochu iné Bali. Nezastavuje v každom obchode pri ceste, aby ste si kúpili suveníry a jazdí pomaly. Zastaví Vám na každom zaujímavom mieste, aby ste mohli fotiť.

 

často kladené otázky

 

Môžem si cez CK Go2 prenajať motorku?

Túto službu neponúkame. Motorku si môžete prenajať sami. Na začiatok doporučujeme požičať si motorku na severe Bali, v oblasti Amedu. Juh Bali je dopravne veľmi náročný a prenájom motorky pri krátkej dovolenke nedoporučujeme.

 

Sprostredkováva CK Go2 prenájom áut s/bez šoféra?

Platí vyššie uvedené. Auto sme schopní zaistiť na severe, kde nie je doprava tak hustá. Prenájom auta na Bali nedoporučujeme.

 

Čo mám robiť, keď ma zastavia policajti?

Majte poruke peniaze, zhruba 50 000 IDR, ktoré po kontrole môžete policajtovi ponúknuť ako všimné v prípade, že je niečo v neporiadku, nemáte medzinárodný vodičský preukaz, porušili ste dopravné predpisy a podobne. Buďte slušní, usmievaví, nehádajte sa, ospravedlňujte sa, pochváľte policajtovi motorku, auto apod.

 

Sú na Bali nejaké špeciálne cestné pravidlá?

Jazda na červenú - červená platí pre dopravné prostriedky, ktoré odbočujú doprava. Ak idete rovno, červená pre Vás neplatí (pre "T" križovatky).

 

Je automobil/motorka pri prenájme poistené?

S najväčšou pravdepodobnosťou nie je. Aj ked Vám nájomca bude tvrdiť opak, pri nehode pravdepodobne budete platiť celú škodu.

viac otázok