Tanec na Bali

Tanec je súčasťou bežného života Bali

Pôvodne boli hlavnými divákmi tradičných tancov samotní bohovia, tanec bol posvätnou záležitosťou určenou len pre priestory chrámu. Dnes, tradičné tance v upravenej a skrátenej verzii, môže zhliadnuť aj západný turista. Tanec je úzko spätý s celou indonézskou kultúrou. Pre turistov sa predvádzajú skrátené verzie týchto tancov, ale to im rozhodne neuberá z ich veľkolepého dojmu.

  • Zhliadnite tanečné vystúpenie v Ubude alebo na Uluwatu
  • Navštívte miestnu tanečnú školu
Tanec Bali
Tanec Na Bali

Bežná súčasť života na Bali

Tradičný tanec je súčasťou osláv, rituálov alebo zahájenia oficiálnych akcií. Na hinduistickom ostrove Bali je zároveň divadelným predstavením. Väčšina miestnych tancov je výrazovým spracovaním náboženských príbehov z hinduistickej mytológie.
Medzi najznámejšie balijské tance patrí opičí tanec Kecak, odveký súboj dobra a zla je témou tanca Barong, duch ochráncu vystupuje ako hlavná postava v tanci Rangda a krásu miestnych tanečníc môžete oceniť v zložitom výrazovom tanci Legong.

NÁŠ TIP

Pozorne sledujte tanečníkov. Každý pohyb v balijskom tanci má svoj ustálený význam, ktorým bola inšpiráciou úchvatná príroda ostrova. Kmitanie prstov znázorňuje pohyb vetra, ohnuté ruky v lakťoch napodobujú kapradie a rýchle pohyby očí symbolicky odkazujú na blesky v búrke.

Tanec Na Bali

Masky a pohyby

Pre indonézske tance sú veľmi typické bohato zdobené masky a výrazné líčenie, dotiahnuté do najmenšieho detailu. Výrobe masiek sa tradične na Bali venujú rezbárske rodiny predovšetkým z juhu ostrova. Na výrobu masiek sa používajú miestne dreviny a ich výber a spracovanie podlieha tradičným zvyklostiam.
Predtým výroba masky zabrala aj niekoľko mesiacov. Typické sú expresívne výrazy s vypúlenými očami a výrazne farbené bielou, červenou alebo zlatou farbou.

Tanec Na Bali

Kecak

Tanec vznikol len v 30.rokoch minulého storočia, vychádza zo starodávneho príbehu lásky medzi princom Ramou a princeznou Sitou, ktorú unesie zlý obor Rawana, pán všetkých démonov a príšer. Princ Rama spojí svoje sily s Hanumanom, opičím kráľom, aby sa pokúsil princeznu zachrániť. Počas ich spojenectva vybojuju radu bitiek a vrcholnym víťazstvom je až¨porazenie zlého Rawanu a vyslobodenie princezny Sity.
Tanec sľubuje úchvatné predstavenie, umocnené prítomnosťou asi 30tich v kruhu sediacich tanečníkov, ktorí sa po dobu celého predstavenia rytmicky pohybujú a vydávajú hrdelné zvuky cak-kecak. Ich synchronizované pohyby naberajú na rýchlosti s pribúdajúcim napätím na scéne. Celá atmosféra scény je podfarbená vôňou tyčiniek a svetlom plameňov, ktoré horia v okolí, pretože predstavenie tohoto tanca začína so západom slnka.

Tanec Na Bali

Barong

Tanec Barong, je jedným z najslávnejších balijských tancov a nesie v sebe históriu miestnych obyvateľov. Tá je rovnako bohatá a uhrančivá ako sú masky a kostými, ktoré sa pre tento tanec pripravujú a ktoré pred ich použitím posvätí kňaz posvätnou vodou z hory Agung.
Počas Barongu upadali tanečníci do tranzu a často dochádzalo ku zraneniam v scénach kedy tanečníci, predstavujúci očarovaných vojakov, padajú na vlastné dýky.

Garant destinácie

Ada Tzoneva špecialistka na Bali a Indonéziu

KONTAKTUJTE NÁS

Tanec Na Bali

Tanečné školy v Ubudu

Mesto Ubud je kultúrnym a umeleckým centrom ostrova, preto nie je prekvapením, že veľa tanečných škôl nájdete práve tu, medzi ryžovými políčkami. Nejedného návštevníka po zhliadnutí predstavenia tradičného tanca láka, osvojiť si aspoň základ tohoto sugestívneho umenia. V dnešnej dobe je možné, aby si túto, v minulosti primárne chrámovú záležitosť určenú pre potešenie bohov, osvojil aj turista zo západu.

Tanec Baris

Bojovnícky tanec s doprovodom gamelanovej hudby je primárne určený pre mužov tanečníkov. V minulosti musel tento tanec zvládnuť každý vzdelaný princ. Ústrednou postavou tanca je rola mladého bojovníka, prosiaceho bohov o ochranu v boji. Tento pôvodne chrámový tanec vo svojom deji ukazoval cestu mladého muža v boji. Najprv sú pohyby tanečníkov opatrné a váhave, s pribúdajúcim sebavedomím získaným v boji sa tanečník prenáša do pozície na špičkách, tak aby vynikla jeho veľkosť a zbroj.

Tanec Na Bali

Legong

Základom tohoto tanca je predstavenie dvoch pôvabných tanečníc za zvuku gambelanu - tradičného hudobného nástroja. Tento tanec predvádza umenie dokonale zohraného pohybu tela a výrazu tváre. Tanečnice tohoto tanca sú výrazne a precízne nalíčené. Majú väčšinou bohato zdobenú pokrývku hlavy a nádherne farebný kostým, doplnený zlatými ozdobami a vyšívanými tradičnými motívmi. Zhliadnutie tanca Legong je vizuálne divadlo, ktoré ukazuje úchvatnú súhru pohybov.

 

často kladené otázky

viac otázok